عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - شرایط پرداخت نکردن مهریه

شرایط پرداخت نکردن مهریه

بسیاری از آقایان که نمی توانند مهریه پرداخت کنند می خواهند بدانند که شرایط پرداخت نکردن مهریه چیست. در ادامه با عباس شفیعی وکیل مهریه مشهد همراه شوید تا نکات ارزشمندی در این باره بدست آورید.

مهریه چیست؟

مهریه، که در اصطلاح فقهی “صداق” و در زبان فارسی “کابین” نیز نامیده می شود، مالی است که به هنگام عقد نکاح، به زن تعلق می گیرد. این مال می تواند وجه نقد، سکه، طلا، یا هر چیز با ارزش دیگری باشد.

به یاد داشته باشید که زن می تواند در هر زمانی مهریه خود را مطالبه کند. بنابراین در صورت عدم تمکن مالی شوهر، زن می تواند از طریق توقیف اموال، جلب و حبس شوهر، و یا سایر روش های قانونی مهریه خود را مطالبه کند. همچنین در صورت فوت شوهر، مهریه از دیه او پرداخت می شود.

مهریه را می توان به دلایل مختلفی برای بانوان در نظر گرفت. از جمله:

 • تامین مالی زن: مهریه به عنوان پشتوانه مالی برای زن در نظر گرفته می شود تا در صورت بروز مشکل در زندگی مشترک، از نظر مالی تامین باشد.
 • ارزش گذاری زن: مهریه به عنوان نمادی از ارزش و احترام زن در نظر گرفته می شود.
 • ایجاد تعهد در مرد: مهریه می تواند به عنوان عاملی برای ایجاد تعهد و مسئولیت بیشتر در مرد نسبت به زن باشد.

وکیل طلاق مشهد

انواع مهریه

مهریه در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرد که پرداخت آنها طبق نظر دادگاه انجام می شود. از جمله:

 • مهرالمسمی: مهری است که مقدار آن در عقد نکاح تعیین شده و به عنوان یکی از مهمترین مهریه هایی است که برای هر دو طرف معلوم و مشخص می باشد.
 • مهرالمثل: مهری است که در صورت عدم تعیین مهرالمسمی، با توجه به شان و منزلت زن توسط دادگاه تعیین می شود.
 • مهرالمتعه: مهری است که در صورت طلاق قبل از نزدیکی، با در نظر گرفتن وضعیت مالی مرد، مبلغی را به زن می دهند.

شما همراهان گرامی می تواند از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد تماس حاصل نمایید.

شرایط پرداخت نکردن مهریه

حال که دانستید مهریه چیست و چه انواعی دارد، بهتر است بدانید که در قانون مدنی ایران، شرایطی برای عدم پرداخت مهریه هم در نظر گرفته شده است. از جمله:

 • ابطال عقد نکاح: اگر عقد نکاح به هر دلیلی باطل باشد، زن مستحق مهریه نخواهد بود.
 • فوت زن قبل از نزدیکی: اگر زن قبل از نزدیکی با شوهر فوت کند، مهریه به او تعلق نمی گیرد.
 • طلاق به درخواست زن: اگر طلاق به درخواست زن باشد و شوهر به او بذل مهریه کند، زن مستحق مهریه نخواهد بود.
 • اعسار شوهر: اگر شوهر توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند به دادگاه دادخواست اعسار مهریه بدهد. در صورت اثبات اعسار، دادگاه با توجه به شرایط، مهریه را به اقساط تقسیم می کند یا پرداخت آن را به زمان تمکن مالی شوهر موکول می کند.
 • نشوز زن: اگر زن از تمکین شوهر خودداری کند، مستحق مهریه نخواهد بود.
 • ضرر و زیان شوهر: اگر زن به شوهر خود ضرر و زیانی برساند، شوهر می تواند از مهریه زن به عنوان غرامت استفاده کند.

نکته: در برخی موارد، مانند عندالاستطاعه بودن مهریه، شوهر فقط در صورت تمکن مالی موظف به پرداخت مهریه خواهد بود. همچنین در صورت توافق زوجین، می توان مهریه را به طور کامل یا جزئی بخشید.

وکیل طلاق توافقی مشهد

در این متن می خوانید: شرایط پرداخت نکردن مهریه

نمونه درخواست اعساز از پرداخت مهریه

ریاست محترم دادگاه های عمومی شهرستان …….

با سلام احتراما به استحضار می رساند اینجانب با خوانده به موجب عقدنامه شماره ………. مورخ ………. ثبت شده در دفترخانه ………. عقد ازدواج دائم با مهریه ای به میزان ………. ریال منعقد کرده ایم. بر اساس دادنامه شماره ………. صادره از شعبه ………. دادگاه خانواده، محکوم به پرداخت شده ام هرچند پرداخت مهریه ما فی الذمه تعهد گردیده است ولی نظر به این که در حال حاضر به جهت مشکلات متعدد و عدم دسترسی به اموالم توان پرداخت مهریه را ندارم. فلذا با توجه به مدارک تقدیمی مستندا به ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۳ صدور حکم اعسار از پرداخت مهریه و نیز تقسیط مهریه مورد استدعاست.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

وکیل خانواده مشهد

نتیجه گیری

با توجه به آنچه در مطلب فوق ذکر شد شرایط عدم پرداخت مهریه توسط قانون‌گذار تعیین شده و اگر مرد از پرداخت این بدهی اجتناب کند، دادگاه حکم جلب را برای او صادر خواهد کرد. البته در نظر داشته باشید که وکیل مهریه می تواند برای پیش برد این پرونده تا رسیدن به نتیجه مطلوب همراهتان باشد. بنابراین توصیه می شود در چنین مواقعی در قدم اول با یک وکیل متخصص مهریه مشورت کرده و راهنمایی های لازم را نیز دریفت نمایید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس باشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915