عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - انواع مهریه

انواع مهریه

هدیه دادن به محبوب به عنوان اظهار محبت و نشان دادن علاقه، امرى فطرى و طبیعى است که معمولا از سوى کسى که پیش قدم مى شود و طالب و یا خواستگار است ارایه مى گردد. اما امروزه با توجه به بروز مشکلات بین برخی از زوجین، مهریه و نحوه وصول آن از پرکاربرد ترین موضوعاتی است که در حوزه دعاوی خانوادگی مشاهده می‌شود. لذا پرداختن به آن و بررسی شرایط و نکات حقوقی مربوط به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه با مقاله انواع مهریه و نحوه وصول آن همراه بهترین وکیل خانواده در مشهد باشید تا اطلاعات مهم و کاربردی بدست آورید.

مهریه چیست؟

مهریه یکی از مهمترین حقوق مالی زوجه پس از عقد بوده و هیچ چیز، نمی تواند جلوی این مالکیت را بگیرد. همچنین چه در دورانی که با هم زندگی می‌کنند و چه در هنگام جدا شدن، زوجه می­تواند آن را از شوهرش مطالبه کند. از طرفی هم می توان گفت که مهریه پشتوانه مالی بانوان در زندگی مشترک تلقی می‌شود. بنابراین هر چیزی را که مالیت و یا ارزش مادی داشته باشد و اشخاص بتوانند مالک آن شوند و یا بتوان برای آن قیمت گذاری کرد را می توان به عنوان مهریه تعیین نمود.

زوجه هر زمان که بخواهد، می تواند مهریه را مطالبه کند. اما گاهی، مرد از پرداخت آن به زن امتناع می‌کند. زن در این‌ مواقع می‌تواند با گرفتن مهریه از روش مراجع قضایی این حق خود را از مرد دریافت نماید. به علاوه، این امکان نیز وجود دارد که زن، با رعایت شرایط بخشیدن مهریه، اقدام به بخشش مهریه خود، به شوهر نموده و او را از پرداختن مهریه، معاف نماید.

عباس شفیعی وکیل مهریه در مشهد

انواع مهریه

مهریه به صورت کلی به دو نوع تقسیم می‌شود. که در زمان عقد نوع آن با توجه به توافق و خواسته خانم و آقا مشخص می‌شود.
  • عندالمطالبه: این نوع مهریه حالتی است که خانم از لحظه جاری شدن صیغه عقد می‌تواند آن را مطالبه کند. ( اگر آقا اموال داشتند که بخشی از اموال ایشان به عنوان مهریه توقیف شده و در صورت این که آقا اموالی نداشته باشند با توجه به میزان در آمد، گردش حساب‌های بانکی، شغل ایشان و موارد دیگر مهریه قسط بندی می‌شود. )
  • عند الاستطاعه: در این نوع مهریه خانم در هر زمان نمی‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند و فقط در زمانی که زوج استطاعت پرداخت مهریه را داشت می‌تواند برای دریافت مهریه خود اقدام کند.

برای زوجین این امکان وجود دارد که حتی بعد از عقد نیز با توافق یکدیگر مهریه را از عند المطالبه بودن به عندالاستطاعه بودن تغییر دهند.

نکته: برخلاف اجبار به تعیین مهریه در عقد موقت، تعیین مهریه، در عقد نکاح دائم، شرط لازم و ضروری، برای صحت عقد نیست. در نکاح دائم، در صورتی که در زمان عقد، مهریه ای تعیین نشده باشد نیز عقد صحیح است. و طرفین می توانند، بعد از ازدواج، در مورد مهریه، توافق کنند. به همین دلیل، بسته به اینکه مهریه، در حین عقد، تعیین شده یا نشده باشد، می توان، انواع مهر را شناسایی کرد. از این رو می توان مهریه را در این نوع دسته بندی هم قرار داد: 

انواع مهر
  • مهرالمسمی: مهریه ای است که هنگام عقد نکاح، بنا بر توافق طرفین تعیین می شود. 
  • مهرالمثل: چنانچه بین زن و مرد عقد نکاح واقع شده باشد و نزدیکی (رابطه جنسی) هم رخ داده باشد ولی مهریه هنوز تعیین نشده باشد و یا به دلایلی باطل و یا نامعلوم باشد، مهریه زن توسط دادگاه و براساس وضعیت خاص زن از جمله تحصیلات، سن، شرافت خانوادگی و متناسب با شأن وی تعیین می شود. ( زن و شوهر می توانند در عقد نکاح مهر را تعیین نکنند و پس از وقوع عقد با توافق مهر را تعیین نمایند. )
  • مهرالمتعه: در صورتی که مهریه هنگام وقوع عقد تعیین نشده باشد و بین زن و مرد نیز نزدیکی واقع نشده باشد، زن مستحق دریافت مهرالمتعه می باشد.
  • مهرالسنه: این نوع مهریه از انواع مهر بوده که تعریف آن، در قانون مدنی، بیان نشده است و برای فهم آن، باید به تعاریف فقهی رجوع کرد. در صورتی که نوع مهر، در سند نکاحیه، مهر السنه درج شود، به نرخ روز، محاسبه خواهد شد.

بهترین وکیل مهریه در مشهد

نکته: زن می تواند اختیار تعیین مهریه خود را به شخص دیگری واگذار نماید. ناگفته نماند که آن شخص نمی تواند بیشتر از مهرالمثل زن مهریه قرار دهد. به این عمل تفویض مهر و به این شخص مفوضه المهر می گویند.

در ادامه بخوانید: انواع مهریه

نحوه گرفتن مهریه

برای به اجرا گذاشتن مهریه می توان از طریق وکیل دادگستری مجرب اقدام نمایید. و یا اینکه خود زوجه بدون وکیل، از طریق دادگاه و یا اداره اجرای ثبت اقدام نماید. اما توصیه می شود قبل از هر اقدامی به این مساله توجه داشته باشید که بعضی از خانم ها فکر می کنند با مطالبه کردن مهریه می توانند شوهر را به ظن خود ادب کرده اند یا تحت فشار برای داشتن زندگی بهتر قرار بدهند که با توجه به تجربه بهترین وکیل در مشهد نشان میدهد این کار اشتباهی بیش نیست. به دادگاه رفتن و شکایت و نظیر آن قطعا موجب بهتر شدن زندگی نخواهد بود که بر عکس صمیمیت زوجین را از بین می برد و  دلخوری و تلخی بر جای می گذارد.

به هر حال اگر هم تصمیم قطعی به اجرا گذاشتن مهریه داشتید حتما با وکیل متخصص مهریه در خصوص مراحل و شرایط اجرا گذاشتن آن با توجه به وضعیت مالی همسر خود مشورت نمایید. سرعت و وقت برای توقیف اموال جهت گرفتن مهریه بسیار اهمیت دارد که از چه طریق و چگونه باشد.

نکته: شرایط پرداخت مهریه بدین صورت است که در صورت عدم توانایی مرد بر پرداخت و اثبات اعسار می توان اقدام به تقسیط آن نمود.

شرایط دریافت مهریه

با توجه به توضیجات ذکر شده در بالا، بهترین وکیل خانواده می گوید که مهریه باید مالیت داشته باشد. یعنی دارای ارزش مالی باشد. مهریه بعد از فوت شوهر نیز به زن تعلق می گیرد و باید از ترکه شوهر پرداخت شود. همچنین مهریه به ارث می رسد و وراث می توانند به نسبت سهم الارث خود مطالبه مهریه کنند. از طرفی هم خیانت و رابطه نامشروع زوجه تاثیری در استحقاق زوجه برای گرفتن مهریه ندارد. و حتی اگر رابطه نامشروع و خیانت زوجه ثابت هم شود باز هم استحقاق دریافت مهریه را دارد و مهریه به او تعلق خواهد گرفت.

ناگفته نماند که مهریه از دیون ممتازه است به این معنی که قبل از هر بدهی دیگری قابل دریافت است. اما ناگفته نماند که ملاک میزان مهریه زمان وقوع عقد نکاح بوده نه پس از آن. پس اگر به عنوان مثال در زمان عقد میزان مهریه ۳۰۰ سکه بود و بعد از ازدواج مهریه را تا ۳۵۰ سکه افزایش دهند، فقط مهریه در زمان عقد مورد حمایت قانون خانواده قرار می‌گیرد. و اضافه ی آن فقط به عنوان صلح یا هبه باید مورد مطالبه قرار گیرد.

عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس

وکیل مهریه خوب در مشهد

نمونه دادخواست مهریه

خواهان: ……..

خوانده: ………

خواسته: مطالبه مهریه

دلایل و منضمات: ……

ریاست محترم دادگاه ……..

احتراماً به استحضار می‌رساند موکل وخوانده به موجب عقد نامه ……. مورخ …. به عقد دائم یکدیگر درآمده اند. موکل از مهریه موجود در سند نکاحیه یکصد و چهارده عدد سکه تمام بهار آزادی را که بر ذمه زوج عند المطالبه می باشد، تقاضا می نماید. با عنایت به مراتب فوق صدور حکم از آن مقام محترم مورد استدعاست.

نام و نام خانوادگی / امضا و تاریخ

دادخواست پرداخت ۴۰۰ سکه بهار آزادی بابت مهریه ... دادرسی

عباس شفیعی وکیل مهریه و طلاق در مشهد

نتیجه گیری

مهریه از نظر اسلام تنها جنبه مادى ندارد بلکه علاوه بر آن، حکمت هاى دیگرى نیز در تعیین مهر نهفته است. بنابراین نه تنها به زنان به عنوان کالا نگاه نشده بلکه ارزش و احترام زن به وسیله وضع و تأیید چنین قانونى محفوظ مانده است. لاجرم مطالبه مهریه و توقیف اموال را به وکیل مهریه مجرب بسپارید و نگران نداشتن اموال یا ندانستن مشخصات ثبتی اموال شوهر یا … هم نباشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915