عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع

حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع

قانون در ایران برای ورود به منزل افراد، از جمله در مواردی که رابطه نامشروع در حال وقوع است، قواعد و شرایطی را تعیین کرده است. برای اطلاع از این قواعد و شرایط در ادامه با عباس شفیعی وکیل کیفری مشهد همراه شوید تا اطلاعات جامعی درباره حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع بدست آورید.

حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع

به طور کلی، ماموران قانون نمی‌توانند بدون حکم قضایی وارد منزل افراد شوند، حتی اگر سوءظن داشته باشند که در آن‌جا رابطه نامشروع در حال انجام است. البته استثنائاتی هم در این زمینه وجود دارد. از جمله:

 • جرم مشهود
 • اذن ساکن
 • خطر جانی

عباس شفیعی بهترین وکیل کیفری مشهد

شرایط حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع

همانطور که قبلا ذکر شد، ورود به منزل افراد، از جمله در مواردی که رابطه نامشروع در حال وقوع است، تابع قواعد و شرایطی در قانون ایران است.

موارد مجاز ورود به منزل

 • حکم قضایی: مقام قضایی صالح با بررسی دلایل و مستندات، می‌تواند حکم ورود به منزل را صادر کند. این حکم باید به طور دقیق محل، زمان و هدف بازرسی را مشخص کند.
 • جرم مشهود: در جرایم مشهود، که رابطه نامشروع نیز می‌تواند مشمول آن باشد، ماموران می‌توانند بدون حکم قضایی وارد منزل شوند.
 • اذن ساکن: اگر ساکن منزل رضایت به ورود ماموران را بدهد، آنها می‌توانند بدون حکم قضایی وارد شوند.
 • خطر جانی: اگر ماموران معتقد باشند که در داخل منزل خطر جانی برای افراد وجود دارد، می‌توانند بدون حکم قضایی وارد شوند.

شما همراهان گرامی می تواند از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد تماس حاصل نمایید.

شرایط صدور حکم قضایی

برای صدور حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع، باید دلایل و مستندات کافی برای اثبات وقوع جرم وجود داشته باشد. این دلایل می‌توانند شامل موارد زیر باشند.

 • شهادت شهود: شهادت دو شاهد عادل مرد یا یک مرد و دو زن در مورد مشاهده رابطه نامشروع
 • اقرار متهم: اقرار صریح و بدون اکراه متهم به ارتکاب رابطه نامشروع
 • وجود آثار و ادله جرم: از جمله آثار دخالت در منزل، ابزار و ادوات ارتکاب جرم و …

وکیل رابطه نامشروع مشهد

مجازات ورود غیرقانونی به منزل

همانطور که گفتیم طبق قانون مجازات اسلامی ایران، ورود غیرقانونی به منزل جرم محسوب شده و مجازات دارد. نوع و شدت مجازات بسته به شرایط وقوع جرم و نوع متخلف (مامور دولتی یا غیر دولتی) متفاوت خواهد بود.

مجازات ورود غیرقانونی ماموران دولتی
 • ماده ۵۸۰ قانون مجازات اسلامی: هر مامور دولتی که برای انجام وظیفه وارد منزل یا محل سکونت یا کار دیگری بدون رضایت صاحب آن یا اشخاصی که حق و اختیار قانونى در آن دارند شود، به حبس از ۱ تا ۳ ماه و یا جزای نقدی از ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومان محکوم خواهد شد.
 • تبصره: در صورتی که ورود مامور به عنف یا تهدید باشد، یا در شب اخفا شده باشد، یا به قصد سوء استفاده از مقام یا موقعیت خود باشد، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و یا جزای نقدی از ی۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۶ میلیون تومان محکوم خواهد شد.

عباس شفیعی وکیل تخلفات اداری مشهد

مجازات ورود غیرقانونی افراد عادی

ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی: هر کس به منزل یا مسکن دیگری بدون رضایت صاحب آن وارد شود به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد، میزان حبس ۲ برابر خواهد شد.

مرجع رسیدگی کننده برای حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع

مرجع رسیدگی کننده به حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع به نوع جرم و مرحله رسیدگی به پرونده بستگی دارد. از جمله:

 • اگر پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی باشد: اگر جرم در حال وقوع باشد یا قرائن و امارات قوی بر وقوع آن وجود داشته باشد، بازپرس می‌تواند با صدور حکم، دستور ورود به منزل را صادر کند. همچنین در برخی موارد، دادستان نیز می‌تواند با درخواست بازپرس یا به طور مستقل، حکم ورود به منزل را صادر کند.
 • اگر پرونده در مرحله رسیدگی باشد: رسیدگی به جرایم رابطه نامشروع در صلاحیت دادگاه عمومی است. البته در برخی موارد خاص، مانند رابطه نامشروع با محارم یا افراد زیر سن قانونی، رسیدگی به جرم در صلاحیت دادگاه انقلاب خواهد بود.
 • اگر پرونده در مرجع تجدید نظر باشد: احکام صادره توسط دادگاه عمومی یا انقلاب در رابطه با جرم رابطه نامشروع، قابل تجدید نظر در دادگاه تجدید نظر استان مربوطه است.

بهترین وکیل کیفری مشهد

نمونه شکایت ورود به منزل در رابطه نامشروع

ریاست محترم دادگاه ……….

احتراماً به استحضار می رساند، اینجانب در تاریخ ………. در منزل خود واقع در ………………………… مشغول استراحت بودم که ناگهان ……………….. بدون هیچ گونه مجوز قانونی و رضایت من وارد منزل شدند.

با توجه به اینکه ورود این افراد به منزل من بدون رضایت و مجوز قانونی بوده، تقاضای رسیدگی و صدور حکم لازم مبنی بر مجازات متخلف/متخلفین را از آن مرجع محترم دارم.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان وکیل رابطه نامشروع مشهد

نتیجه گیری

اگر معتقدید که ماموران قانون مرتکب تخلف شده‌اند، می‌توانید از آنها شکایت کنید. البته بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حکم ورود به منزل در رابطه نامشروع با یک وکیل متخصص مشورت کرده و راهنمایی های لازم را نیز دریافت نمایید. زیرا این اطلاعات فقط جنبه‌ی آموزشی داشته و نباید به عنوان مشاوره حقوقی تلقی شوند.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس باشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915