عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۳

دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۳

برای اطلاع از میزان دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۳ با عباس شفیعی وکیل کیفری مشهد همراه شوید.

عوامل موثر در دیه شکستگی بینی

دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۳ به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

شدت شکستگی

 • شکستگی ساده: اگر شکستگی جزیی باشد و به استخوان یا عملکرد بینی آسیبی وارد نشود، دیه معادل یک سوم دیه کامل است. در سال ۱۴۰۳، یک سوم دیه کامل در ماه‌های غیر حرام ۴۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۵۳۳ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان است.
 • شکستگی مُحَتَم: اگر شکستگی باعث شکستن استخوان بینی شود ولی عملکرد آن را مختل نکند، دیه معادل دو سوم دیه کامل است. در سال ۱۴۰۳، دو سوم دیه کامل در ماه‌های غیر حرام ۸۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۱ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان است.
 • شکستگی مُفَجَّح: اگر شکستگی باعث نقص عضو یا اختلال در عملکرد بینی شود، دیه معادل دیه کامل است. در سال ۱۴۰۳، دیه کامل در ماه‌های غیر حرام ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است.

بهترین وکیل دیه مشهد

جنسیت فرد آسیب‌دیده

 • مرد: دیه مرد در همه موارد کامل است.
 • زن: دیه زن نصف دیه مرد است.

دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۳

دیه شکستگی ساده بینی در سال ۱۴۰۳ به میزان زیر می باشد. از جمله:

 • مرد: ۴۰۰ میلیون تومان (غیر حرام) / ۵۳۳ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان (حرام)
 • زن: ۲۰۰ میلیون تومان (غیر حرام) / ۲۶۶ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان (حرام)

دیه شکستگی مُحَتَم بینی در سال ۱۴۰۳ به این میزان است. از جمله:

 • مرد: ۸۰۰ میلیون تومان (غیر حرام) / ۱ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان (حرام)
 • زن: ۴۰۰ میلیون تومان (غیر حرام) / ۵۳۳ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان (حرام)

بهترین وکیل حقوقی مشهد

دیه شکستگی مُفَجَّح بینی در سال ۱۴۰۳ اینگونه است که:

 • مرد: ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان (غیر حرام) / ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان (حرام)
 • زن: ۶۰۰ میلیون تومان (غیر حرام) / ۸۰۰ میلیون تومان (حرام)

نکته: به یاد داشته باشید که این مبالغ کاملا به طور تقریبی هستند و ممکن است با توجه به نظر کارشناس پزشکی قانونی و قاضی کمی ‌تغییر کنند. همچنین در صورت وجود آسیب‌های دیگر به همراه شکستگی بینی، دیه آنها نیز به طور جداگانه محاسبه و به مبالغ بالا اضافه می‌شود. از این رو برای محاسبه دقیق دیه شکستگی بینی در مورد خاص خود، باید به یک وکیل حقوقی مراجعه کنید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد تماس حاصل نمایید.

مراحل دریافت دیه بینی

برای دریافت دیه بینی در سال ۱۴۰۳، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مراجعه به پزشکی قانونی: اولین قدم، مراجعه به پزشکی قانونی است. در آنجا، پزشک متخصص معاینات لازم را انجام می‌دهد و میزان آسیب و جراحت را به طور دقیق در گواهی پزشکی قانونی ثبت می‌کند.
 • مدارک لازم برای مراجعه به پزشکی قانونی: اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، اصل و کپی دادخواست یا رونوشت پرونده قضایی، نامه کتبی از شعبه رسیدگی کننده به پرونده در دادسرا یا دادگاه و …
 • تشکیل پرونده در دادگاه: پس از دریافت گواهی پزشکی قانونی، باید به دادگاه عمومی محل وقوع جرم یا محل سکونت خود مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم، اقدام به تشکیل پرونده نمایید.
 • مدارک لازم برای تشکیل پرونده در دادگاه: اصل و کپی گواهی پزشکی قانونی، اصل و کپی دادخواست، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، سایر مدارک مربوط به جرم و … .
 • رسیدگی به پرونده در دادگاه: پس از تشکیل پرونده، قاضی دادگاه به پرونده رسیدگی کرده و با بررسی مدارک و اظهارات طرفین، رأی خود را صادر می‌کند. در رأی دادگاه، میزان دیه و نحوه پرداخت آن به طور دقیق مشخص می‌شود.
 • دریافت دیه: پس از صدور رأی دادگاه و قطعیت آن، شما می‌توانید با مراجعه به واحد اجرای احکام دادگاه، نسبت به دریافت دیه خود اقدام کنید.

عباس شفیعی وکیل حقوقی مشهد

نمونه دادخواست دیه بینی

دادگاه عمومی حقوقی شهرستان ……….

احتراماً به استحضار می‌رساند اینجانب در تاریخ ………. توسط خوانده به نام ………. مورد ضرب و جرح قرار گرفتم که در اثر آن دچار شکستگی بینی شدم. بلافاصله پس از وقوع جرم به پزشکی قانونی مراجعه و نسبت به اخذ گواهی صدمات بدنی اقدام نمودم. طبق گواهی صادره از پزشکی قانونی، شدت جراحت وارده به اینجانب …………………………………. می‌باشد.

با توجه به مراتب فوق و با عنایت به ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی، تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده به پرداخت دیه و خسارات وارده به اینجانب را دارم.

ضمناً مدارک و مستندات لازم شامل گواهی پزشکی قانونی و سایر مدارک مربوط به پرونده را به این دادخواست پیوست می‌نمایم.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان وکیل دیه مشهد

نتیجه گیری

دیه در اصطلاح حقوقی و فقهی اسلامی، مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی‌علیه یا به ولی یا اولیای دم وی داده می‌شود. حال اگر در این بین یک عضو از بدن، آسیب می بیند اما برای آن قسمت، دیه مشخص نشده است، قاضی، با جلب نظر کارشناس، برای آن، ارش تعیین خواهد نمود. از این رو توصیه می شود برای پیگیری مراحل پرونده دیه خود از یک وکیل خبره کمک گرفته و راهنمایی های لازم را نیز دریافت نمایید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس باشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915