عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه

شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه

از آنجایی که مهریه حق قانونی زن به حساب می‌آید، برای طلاق دادن زن بدون مهریه باید شرایطی وجود داشته باشد. عباس شفیعی بهترین وکیل خانواده مشهد در این مطلب سعی دارد شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه را توضیح دهید. بنابراین در ادامه با این وکیل خوب مشهد همراه شوید.

راه های طلاق بدون مهریه

معمولا خانواده دختر پیش از ازدواج مهریه ای را تعیین و با قبول میزان آن توسط خانواده پسر، مهریه در زمان ازدواج ثبت می شود. با ثبت مهریه پس از جاری شدن عقد، با مطالبه مهریه توسط زوجه، مرد موظف به پرداخت آن بوده و این امر ارتباطی با عروسی کردن یا انجام تکالیف زناشویی از سوی زوجه ندارد. اما در زمان بروز مشکلات بین زوجین گاهاً در صورت نداری و یا اذیت زوجه، مرد از پرداخت مهریه خودداری کرده و به دنبال راهی برای پرداخت این دین خود می باشد.

حال در این باره باید گفت که راه طلاق دادن زن بدون مهریه  فقط به این گونه است که:

 • یا زوجه اقدام به بخشیدن مهریه به شوهر نموده و ذمه شوهر را از پرداخت مهریه بری کرده باشد.
 • یا اینکه حین طلاق توافقی یا طلاق خلع، با شوهر توافق نماید که از مهریه خود صرفنظر می کند تا حق طلاق را به دست بیاورد.

عباس شفیعی وکیل حقوقی مشهد

نکات مهم طلاق بدون پرداخت مهریه

وکیل مهریه نکات مهم درباره عدم پرداخت مهریه را چنین بیان می دارد:

 • در صورتی که عقد نکاح ، به صورت صحیح و قانونی منعقد شده باشد ، اساسا در همه حالات ، زن حق مطالبه مهریه خود را دارد.
 • شرط مطالبه مهریه انجام تکالیف زناشویی توسط زن نیست. بنابراین حتی در صورتی که زن ناشزه شده، بیمار بوده و یا حتی به همسرش خیانت کند، باز هم می تواند مهریه خود را بگیرد.
 • اگر بنا به دلایلی نکاح باطل باشد و رابطه زوجیتی میان طرفین منعقد نشده باشد، زن نمی تواند مهریه خود را مطالبه نماید. زیرا رابطه زوجیتی شکل نگرفته و طلاق دادن زن هم موضوعیت ندارد و عقد به خودی خود باطل بوده است.

در ادامه بخوانید: شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه

 • فسخ نکاح قبل از اینکه رابطه زناشویی میان طرفین شکل گیرد، زن استحقاق دریافت مهریه را نخواهد داشت. البته در صورتی که علت فسخ ازدواج، عنن یا ناتوانی جنسی مرد باشد، زن استحقاق نصف مهریه را خواهد داشت.
 • چنانچه زوجین حین عقد نکاح اقدام به تعیین مهریه نکرده باشند و زوجه، قبل از تعیین مهریه فوت کند و رابطه زناشویی هم میان آنها شکل نگرفته باشد، مرد الزامی به پرداخت مهریه به ورثه زوجه نخواهد داشت.
 • در صورتی که مرد استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه نماید.
 • اگر زن و شوهر قبل از وقوع رابطه زناشویی از هم طلاق بگیرند، زوجه فقط مستحق دریافت نصف مهریه تعیین شده در عقدنامه را خواهد داشت.
 • واگذاری صوری اموال به آشنایان و بستگان برای فرار از پرداخت مهریه، به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا معامله صوری، باطل است.
 • و …

وکیل مهریه مشهد

در اکثر مواقع افراد زیادی به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه و یا عدم تمایل به پرداخت آن تحت فشار بوده و به دنبال راه های مختلفی برای کم کردن میزان مهریه و یا معافیت کامل از پرداخت این دین هستند. در این راستا بهتر است بدانید که یک وکیل مهریه خوب اشراف کامل به قوانین و مقررات درباره حقوق مالی زن را داشته و می تواند در چنین مواقعی کمک شایانی را به شما ارائه دهد. بنابراین توصیه می شود قبل از هر اقدامی، درباره شرایط پرداخت مهریه و یا طلاق دادن زن بدون مهریه با یک وکیل متخصص مهریه صحبت کرده و راهنمایی های لازم را در این باره نیز دریافت نمایید.

شما همراهان گرامی می تواند از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱  با عباس شفیعی وکیل خانواده مشهد در تماس باشید.

در این مطلب می خوانید: شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه

نحوه طلاق دادن بدون مهریه

با در نظر گرفتن نکات ذکر شده در بالا که درباره راه های فرار از پرداخت مهریه بیان کردیم، برای اطلاع از نحوه طلاق دادن بدون مهریه ادامه مطلب را بخوانید:

 • در صورت بطلان نکاح، مرد باید ادعای خود را با دلایل قابل قبول در دادگاه به اثبات برساند.
 • با بخشش مهریه توسط زوجه به موجب سند عادی و یا سند رسمی، مرد می تواند دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه داده و بیان دارد که بدهی به زن ندارد. البته در نظر داشته باشید که زن در شرایطی خاص می تواند به مهریه بخشیده شده خود رجوع نماید.
 • مرد با بیان دلایل محکمه پسند اقدام به اثبات یکی از دلایل فسخ نکاح نماید. البته در این مورد نباید رابطه زناشویی میان زوجین برقرار شده باشد. همچنین نباید دلیل فسخ نکاح عنن یا ناتوانی جنسی در مرد باشد.
 • زن در ازای طلاق از مهریه خود گذشت کرده و آن را به مرد بخشیده باشد. از این رو مرد می تواند با استناد به توافقات حاصله فی مابین خود و زوجه اقدام به طلاق بدون پرداخت مهریه نماید.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

وکیل طلاق توافقی مشهد

نتیجه گیری

طبق مطالب ذکر شده در بالا می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که برای طلاق دادن زن بدون مهریه باید عقد نکاح به درستی و طبق تشریفات قانونی بین زوجین جاری شده باشد و شرایط طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه برقرار باشد. حال طبق این گفته ها بهتر است بدانید که طلاق امری زمان بر و پیچیده بوده که برای پیشبرد اهداف خود در این زمینه نیازمند یک وکیل متخصص خواهید بود. از این رو توصیه می شود قبل از اقدام به هر کاری در قدم اول با یک وکیل مهریه خوب مشورت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت و سپس اقدام به کارهای قانونی آن نمایید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی بهترین وکیل مهریه مشهد در تماس بوده و راهنمایی های لازم را نیز دریافت نمایید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915