عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - مال خر و مجازات آن

مال خر و مجازات آن

پس از انجام سرقتی، سارق ناچار به فروش مال مسروقی است. اما از آنجایی که طبق قانون، خرید مال دزدی جرم است، اگر فردی چنین اقدامی را با علم به اینکه مال شبه دار بوده انجام دهد، برابر قانون مجازات خاصی برایش در نظر گرفته می شود. حال در ادامه با عباس شفیعی بهترین وکیل کیفری در مشهد با ادامه این مطلب تحت عنوان مال خر و مجازات آن همراه شوید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید.

مال خری چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد جنس های مسروقی که معمولا از ارزش بالایی هم برخوردارند بایستی پس از سرقت به فروش برسند تا رفع نیاز سارق انجام شود. حال افرادی هستند که مایل به خرید این اشیای دزدی با قیمت پایین تری هستند و دزدان را به این کار تشویق می کنند که در اصطلاح به آن مال خری و به آن افراد مال خر نیز می گویند. متاسفانه این افراد باعث رونق گرفتن جرم دزدی و ازدیاد سرقت شده اند. از این رو قانون برای آنها مجازات تعیین کرده تا بتواند جلوی رواج این عمل را بگیرد.

البته این را هم بایستی گفت که همیشه مال خران افرادی حرفه ای و کاربلند نیستند و اگر افراد عادی جامعه هم شیئی را با علم یا حدس به مسروقه بودنش اقدام به خرید نمایند، مال خری انجام داده اند و طبق قانون مجرم هستند، حال می خواهد شیئی گران قیمت را خریده باشد یا وسیله ای معمولی یا حتی بی ارزش را. به همین دلیل به افراد توصیه می شود قبل از خرید هر کالایی به روش های مختلف از مالکیت فروشنده نسبت به آن جنس اطمینان حاصل نمایند. مانند استعلام گرفتن و … . اما در حالت کلی شاید ملاک مشخصی برای اثبات دزدی بودن مال وجود نداشته باشد. ولی از برخی شواهد می‌توان تا حدودی به آن پی برد.

نکته: اگر فردی در زمان خرید کالایی آگاهی از سرقتی بودن آن نداشته و بدون نیت سوء اقدام به خرید مال مسروقه کرده باشد، نمی توان وی را به هیچ عنوانی تحت پیگرد قانون قرار داد.

عباس شفیعی وکیل سرقت در مشهد

شرایط تحقق جرم مال خری

با توجه به دشواری اثبات بی اطلاعی از مال دزدی، بر اساس دلایل نام برده در ادامه توسط بهترین وکیل کیفری در مشهد عمل متهم حرید مال سرقتی محسوب شده و مجازات مخصوص به خود را در پی خواهد داشت:

  • داشتن علم و آگاهی از مسروقع بودن اجناس و کالاهای مورد معامله ( اگر اثبات شود که فرد خریدار از مسروقه بودن مال بی اطلاع است، مسولیت از وی ساقط می گردد. )
  • وجود دلایل محکمه پسند و اطمینان آور از مسروقه بودن اجناس مانند پایین بودن قیمت جنس نسبت به نمونه ی واقعی آن

در ادامه بخوانید: مال خر و مجازات آن

مجازات مال خر 

عباس شفیعی وکیل کیفری در مشهد مجازات مال خر را به این نحو توضیح می دهد که این جرم از جمله جرایم غیرقابل گذشت بوده و نیازی به وجود شکایت یا حضور شاکی خصوصی نیست. زیرا مدعی العموم با اطلاع از اینکه جرمی رخ داده، متهم را به سزای عمل خویش می رساند. از این رو شخصی که با علم به مسروقه بودن کالا و عمدا نسبت به خرید آن اقدام کند به ۳ ماه تا ۳ سال حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم می کند. اما اگر فردی این کار را حرفه ی خود قرار داده و امرار معاشش از این طریق صورت می گیرد به اشد مجازات یعنی ۳ سال حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - مال خر و مجازات آن

مجازات سارق برای فروش مال غیر

در خرید و فروش های اموال مسروقه، سارق علاوه بر جرم سرقت به جرم دیگری که فروش مال غیر بوده اقدام کرده. که در رابطه با دو جرم محکوم شده و بایستی مجازات آن را تحمل کند. مجازات جرم فروش مال غیر شامل حبس از ۱ تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که تصرف کرده و رد مال به مالک است.

ناگفته نماند که محکومیت مال خر نیاز به شکایت شاکی خصوصی برای محاکمه ندارد و مدعی‌العموم می تواند با اطلاع از وقوع جرم متهم را مجازات کند.

نکته: برای رد مال و پس دادن کالاهای مسروقه فقط سارق یا رباینده باید مال سرقتی را پس بدهد و اگر عین مال وجود نداشت، باید مانند یا قیمت مال مسروقه را به مالک تحویل بدهد. و شخص مال‌ خر از این جهت قانونا وظیفه‌ای ندارد. پس به این ترتیب، چنانچه مالباخته رد مال را بخواهد، باید دادخواست حقوقی دهد. 

عباس شفیعی وکیل سرقت در مشهد

جریم مشابه مال خری

  • به امانت نگه داشتن کالای سرقتی
  • نگهداری کالا و مشارکت در این جرم
  • هدیه دادن جنس سرقتی
  • و …

در ادامه بخوانید: مال خر و مجازات آن

نمونه دادخواست برای خریدار مال مسروقه ( مال خر )

مشخصات شاکی: ……..

مشخصات مشتکی عنه: ………

موضوع: خرید جنس مسروقه

تاریخ وقوع جرم: ………..    روز: ……….     ساعت: ………        محل وقوع جرم: ………

شرح ماوقع

دادستان محترم دادسرای عمومی و انقلاب

با سلام

به استحضار عالی می ­رساند:

با عنایت به پرونده گلاسه …….. که در تاریخ ……….. علیه مشتکی­ عنه به اتهام سرقت از منزل اینجانب ……….. اقامه شد و در جریان رسیدگی می باشد، در تاریخ …….. کاشف به عمل آمد که اموال مسروقه توسط شخصی بنام ……… به آدرس ……… خریداری شده و در محل به آدرس ……. نگهداری می ­شود. حال با وجود مستندات از جمله شهادت شهود عینی و حضور اموال مسروقه در آن محل خواهشمندم تا بدون فوت وقت و با عنایت به ماده ­ی ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی نسبت به قرار تعقیب مشتکی­ عنه اقدام عاجل نمایید.

نام و نام خانوادگی / امضا و تاریخ

عباس شفیعی - وکیل پایه یک دادگستری مشهد

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله ( مال خر و مجازات آن ) مال خران افرادی هستند که اجناس سرقتی را خریداری کرده. و به سایر افراد می فروشند. حال این حقیقت انکار نشدنی باعث افزایش سرقت و پایدار نگه داشتن این زنجیره نیز می شود. البته نمی توان نادیده گرفت که در گاهی موارد افراد بی گناه در این دام افتاده و درگیر پرونده های اینچنینی می شوند. پس بهتر است این را بدانید برای اینکه بتوانید به حق خود برسید و یا بی گناهی خود یا اطرافیانتان را در برابر اینگونه موارد ثابت کنید حتما می بایست با یک وکیل کیفری در مشهد در ارتباط باشید. 

 

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915