عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - وکیل مهریه در مشهد

وکیل مهریه در مشهد

مهریه توسط شرع و قانون برای زوجه در نظر گرفته شده و به مجرد عقد، وی مالک مهریه بوده و می تواند هرگونه دخل و تصرفی در آن داشته باشد. به این معنا که زن بلافاصله بعد از جاری شدن خطبه عقد می تواند مهریه خود را مطالبه کند. پس بهتر است قبل از هر اقدامی با انواع مهریه در عقد دائم و شرایط ضمن عقد به خوبی آشنا شده و سپس اقدام به هر عملی نمود. در ادامه با بهترین وکیل مهریه در مشهد همراه شده تا اطلاعات ارزشمندی در این زمینه بدست آورید.

انواع مهریه در عقد دائم

مهریه انواع و اقسامی دارد که بر اساس شرط استطاعت ، به دو دسته عند الاستطاعه و عند المطالبه تقسیم می شود و بر اساس تعیین مهر در نکاح به مهرالمثل ، مهرالمسمی و مهرالمتعه تقسیم می شود که هر کدام از این انواع و اقسام شرایط خاص خودش را دارد.

مهریه عند الاستطاعه: مهریه ای است که مرد هر زمان که توانایی مالی داشته باشد ملزم به پرداخت آن می باشد. در مهریه عندالاستطاعه زن، باید استطاعت و توانایی مرد را اثبات کند.

مهریه عند المطالبه: مهریه ای است که زن هر زمان که آن را مطالبه کند مرد باید آن را بپردازد و در صورتی که مرد آن را نپردازد می تواند از مراجع قانونی برای مطالبه آن اقدام کند

 • مهر المسمی: این نوع مهریه میزان مالی است که به عنوان مهر در عقد نکاح ذکر شده و مورد توافق زوجین قرار می‌گیرد.
 • مهر المثل: مهرالمثل مالی است که با در نظر گرفتن وضعیت خانوادگی، و حال نزدیکان زوجه تعیین می شود. و اینکه مهریه زن هایی مشابه زوجه به لحاظ موقعیت شغلی و خانوادگی چگونه مهری باشد ملاک عمل قرار می‌گیرد. زیرا در برخی مواقع زن و شوهر می توانند در عقد نکاح مهر را تعیین نکنند و پس از وقوع عقد با توافق مهر را معین کنند. چنانچه قبل از تعیین مهر نزدیکی صورت بگیرد ،زن مستحق مهرالمثل است.
 • مهر المتعه: اگر در عقد نکاح  مهر تعیین نشود و  زوج بخواهد که زوجه را قبل از نزدیکی طلاق دهد، باید مقداری را به عنوان مهر تعیین کند و به زوجه پرداخت نماید. این مبلغ نیز بستگی به وضعیت مالی زوج دارد.
 • مهر السنه: منظور از مهر السنه مهریه حضرت فاطمه زهراست که ۵۰۰ درهم می باشد. و از آن جایی که رسول خدا (ص) آن را برای کلیه زنان ودخترانش تعیین می نمود از آن تعبیر به مهر السنه می شود.

نکته: تعیین میزان مهرالمثل به وضعیت خانوادگی زوجه و مهرالمتعه به وضعیت مالی زوج بستگی دارد.

عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - وکیل مهریه در مشهد

بهترین وکیل مهریه در مشهد ( عباس شفیعی )

شرایط تعیین مهریه

 • دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد.
 • قابل تملک و نقل و انتقال باشد.
 • مشخص و معلوم باشد.
 • معین و تصریح شده باشد.
 • دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد.
 • شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد.

نکته: چنانچه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد، مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

شرایط ضمن عقد

زن به موجب عقد بسیاری از حقوق مدنی و معنوی خود مانند حق طلاق، اشتغال، انتخاب مسکن، ولایت بر فرزندان و سفر را از دست می‌دهد و در قبال آن حقوق مادی مانند مهریه و نفقه را به دست می‌آورد که در بسیاری از موارد دستیابی به این حقوق مادی هم با مشکل همراه است. پس برای رفع نابرابری میان زن و مرد و برای اینکه یک تعادلی بین این حقوق و تکالیف برقرار شود، می‌توانیم از شروط ضمن عقد استفاده کنیم. اینگونه است که شروط ضمن عقد بسیار ارزشمند تر از مهریه های سنگین بوده و بهتر است خانم‌ها به جای آن، شروط ضمن عقد محکمی برای همسران‌شان بگذارند تا در طول زندگی به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابری با همسر خود داشته باشند.

نکته: با استناد به ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی طرفین می‌توانند تمامی شروطی را که مخالف مقتضای ذات عقد نباشد برای یکدیگر بگذارند.

بهترین وکیل حقوقی در مشهد ( عباس شفیعی )

نحوه وصول مهریه

مهریه را از دو طریق می توان وصول کرد:

 • از طریق اجرای ثبت: از آنجا که سند نکاحیه از اسناد رسمی به شمار می آید، پس سندی لازم الجراست. بنابراین از اجرای ثبت نیز امکان تقاضای آن وجود خواهد داشت.

  اگر مهریه مال منقول بود از دفترخانه ایی که ازدواج را ثبت کرده بایستی درخواست داد و دفتر خانه علیه زوجه اجرائیه صادر خواهد کرد. البته این اجرائیه در سه نسخه باید تنظیم شود.

  اگر غیر منقول بود از دفترخانه ایی که ملک در آن جا ثبت شده بایستی اقدام کرد. اما اگر ثبت نشده باشد اقدام از طریق دادگاه خواهد بود.

 • از طریق دادگاه: زوجه با در دست داشتن سند نکاحیه می تواند به دادگاه محل اقامت زوج یا دادگاهی که در محل ثبت واقعه نکاح قرار دارد مراجعه کرده و درخواست مطالبه مهریه نماید. سپس دادگاه اقدام به صدور حکم خواهد نمود و حکم را به به واحد اجرای احکام می فرستد.

نمونه دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش

خواهان: ……

خوانده: ………

وکیل یا نماینده قانونی: ……..

دلایل و منضمات: ……

ریاست محترم دادگاه ……

باسلام؛

احتراما به استحضار می رساند اینجانبه با خوانده به موجب عقدنامه شماره ….. مورخ …… دفترخانه شماره ….. عقد ازدواج دائم منعقد کرده ایم. نظر به اینکه خوانده از بندهای …. عقدنامه تخلف نموده تقاضای صدور گواهی عدم تمکان سازش را به انضمام جمیع خسارات و هزینه دادرسی در حق اینجانبه مورد استدعاست.

با تشکر/ امضا

عباس شفیعی - وکیل پایه یک دادگستری مشهد

وکیل خوب در مشهد ( عباس شفیعی )

نتیجه گیری

مهر یا صداق مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن شده و مرد ملزم به دادن آن به زن می‌شود. اما باتوجه به مزیت هایی که در بالا برای شروط ضمن عقد ذکر شد، بهتر است بانوان به جای تعیین مهریه های سنگین از این امکان ( شروط ضمن عقد ) استفاده کرده و آینده ی خود را به روش بهتری تضمین کنند. حال می توان برای دریافت مشاوره و راهنمایی های بیشتر با بهترین وکیل مهریه در مشهد در تماس بود و امکان ایجاد مشکلات متعدد بعدی در این زمینه را به آسانی گرفت.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915