عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - ابطال اجراییه چک صیادی و توقف عملیات اجرایی

ابطال اجراییه چک صیادی و توقف عملیات اجرایی

ابطال اجراییه و توقف عملیات اجرایی در چک های جدید موضوع مهمی است که عباس شفیعی وکیل حقوقی پایه یک مشهد در این مطلب با عنوان ابطال اجراییه چک صیادی و توقف عملیات اجرایی مورد بررسی قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتها نیز با این وکیل خوب مشهد همراه شوید.

چک صیادی چیست؟

قبل از اینکه در مورد موضوع مقاله مطلبی بنویسیم بهتر است اصلاً بدانیم چک های صیادی چیست و چه ویژگی هایی دارد.

چک صیادی، جدیدترین نسل چک‌های ایرانی است که با هدف کاهش آمار چک‌های برگشتی و جلوگیری از صدور چک برای افراد بد حساب، از ابتدای سال ۱۴۰۰ به صورت رسمی در بانک‌های ایران به مشتریان ارائه شد. این چک ها با کد ۱۶ رقمی یکتا و ویژگی‌های ظاهری خاصی که دارد، از چک های دیگر متمایز شده و به سادگی از چک‌های تقلبی قابل تشخیص خواهد بود. همچنین زمانی برای افراد دسته چک صیادی صادر می شود که فرد متقاضی طبق استعلام صورت گرفته از سامانه صیاد، صلاحیت اخذ دسته چک را داشته باشد.

نکته: برای اجرا گذاشتن چک می توان از طریق دادگاه های حقوقی و کیفری اقدامات لازم را انجام داد. زیرا در برخی مواقع صدور چک بلامحل بوده و امکان شکایت کیفری را ایجاد می کند. بعلاوه بنابر قانون صدور چک جدید به این قبیل دعاوی به صورت خارج از نوبت رسیدگی خواهد گردید. البته ناگفته نماند که شکایت نسبت به دستور اجرا با تنظیم دادخواست و رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی، باید به طرفیت درخواست دهنده اجراییه اقامه گردد، نه اداره ثبت یا دفترخانه تنظیم‌ کننده آن.

بهترین وکیل چک در مشهد

ابطال اجراییه چک صیادی و توقف عملیات اجرایی

اجراییه چک های صیادی

بعد از اینکه بانک گواهی عدم پرداخت چک را صادر و کد رهگیری درج نمود، شخص دارنده چک می تواند با گواهی موردنظر و اصل چک درخواست صدور اجراییه کرده تا پس از بررسی های مورد نیاز در دادگاه و احراز شرایط چک و داشتن شرایط قانونی علیه صاحب حساب، صادر کننده یا هر دو اقدام به صدور اجرائیه نماید.

شرایطی که برای صدور اجراییه چک لازم است شامل موارد زیر می باشد:

  • در متن چک نباید وصول آن منوط به تحقق شرطی باشد.
  • چک نباید بابت تضمین و یا تعهد باشد.
  • گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستورعدم پرداخت بر اساس شرایط موجود در ماده ۱۴ قانون صدور چک و تبصره های آن صادر نشده باشد.
  • و …

وکیل مجرب مشهد

نکته: صرف طرح دعاوی مختلفی از جمله کلاهبرداری، خیانت در امانت و … در مراجع قضایی که نشان دهنده تضمینی بودن چک یا مشروط بودن آن بوده، صادرکننده چک یا قائم مقام قانونی وی نمی تواند مانع جریان عملیات اجرایی شود، مگر اینکه دادگاه گمان قوی نسبت به موضوع داشته باشد. البته در صورتی که اجرای چک باعث ایجاد ضرر و زیان جبران ناپذیری شود، دادگاه باید با دریافت تامین مناسب قرار توقف عملیات اجرایی را صادر کند.

همچنین اگر صادر کننده چک یا قائم مقام قانونی وی ثابت کنند که چک صیادی مفقود شده و یا دلیلی ارائه نمایند که مستند به سند رسمی بوده باشد و دادگاه دلایل ارائه شده را صحیح و مورد قبول بداند، بدون أخذ تأمین، توقف عملیات اجرائی را صادر خواهد نمود.

 عباس شفیعی وکیل چک مشهد

ابطال اجرائیه چک های صیادی

صادر کننده چک می تواند به هر دلیلی دعوای ابطال اجراییه چک های صیادی را مطرح نموده و اگر دلایل و مدارک ارائه شده مورد قبول مرجع قضایی واقع شود، اجراییه چک صیادی باطل و روند عملیات اجرایی متوقف خواهد شد. این دعاوی شامل موارد زیر می باشد:

  • صدور چک برای ضمانت حسن انجام کار بوده باشد
  • صدور چک برای انجام معامله که باطل شده و باید چک به صادر کننده آن مسترد می شده است
  • چک مفقود شده و از طریق جرم خیانت در امانت و یا جرایم مشابه آن مانند سرقت، کلاهبرداری و … برای آن اجراییه صادر شده باشد
  • و …

وکیل حقوقی مشهد

متوقف کردن و یا ابطال نمودن جریان اجرا راه های متفاوت و نسبتاً پیچیده ای دارد. که برای رسیدگی به آن بهترین کار دریافت مشاوره و کمک از یک وکیل خوب است تا بتوان با استفاده از دانش و تجربه چندین ساله وکیل چک، پرونده را در مسیر درست و آسان قرار داد.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ( ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ ) با عباس شفیعی وکیل مطالبات چک مشهد در تماس بوده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

نمونه دادخواست ابطال اجراییه چک صیادی

ریاست محترم دادگاه …..

احتراما به استحضار می رساند چک شماره ………. به شناسه صیادی ………. عهده بانک ………. شعبه ………. کد ………. به مبلغ ………. ریال موضوع اجراییه، بابت ضمانت بوده و این امر به صراحت در متن چک قید شده است. بنابراین طبق بند ب ماده ۲۳ قانون قانون جدید صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷ امکان صدور اجراییه در خصوص چک فوق امکان پذیر نیست. لذا از محضر محترم دادگاه خواهشمندم ضمن صدور  حکم به ابطال اجراییه شماره ………. مورخ ………. نسبت به چک شماره ………. به شناسه صیادی ………. عهده بانک ………. شعبه ………. کد ………. به مبلغ ………. ریال و نیز بدواً صدور قرار توقف عملیات اجرایی نسبت به مبلغ تعدیل شده اجراییه و محکومیت خوانده به پرداخت کلیه خسارات دادرسی اعم از هزینه دادرسی، کارشناسی و حق الوکاله وکیل مورد استدعاست.

عباس شفیعی بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشهد

وکیل امور بانکی مشهد

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ذکر شده در بالا می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که سامانه یکپارچه صدور دسته چک که با عنوان سامانه صیاد در بین عموم شناخته شده، با تصویب قانون جدید صدور چک تبدیل به یک سامانه الزامی برای صدور دسته چک است.

صدور چک، در این سامانه تحت نظارت مستقیم بانک مرکزی بوده و همین امر باعث شده که نسبت به چک های قدیمی، از امنیت و ضمانت اجرای بیشتری برخوردار باشد. اما با روی کارآمدن این چک ها و ابلاغ قوانین جدید چک، سوالات زیادی در ذهن افراد ایجاد خواهد شد که برای اطلاع دقیق از پاسخ این پرسش ها مخصوصا در مورد ابطال اجراییه چک صیادی و توقف عملیات اجرایی آن باید با یک وکیل خوب حقوقی مشورت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ( ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ ). با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس بوده و راهنمایی های لازم در خصوص چک های صیادی را دریافت نمایید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915