عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - اعتراض به شهادت شهود

اعتراض به شهادت شهود

استفاده از شهادت شهود و مطلعینی که در خصوص پرونده وجود دارند، یکی از مهم ترین دلایلی است که در قانون، برای اثبات دعاوی در دادگاه ها و مراجع قضایی پیش بینی شده است. اما برخی مواقع ممکن است شهود، شرایط لازم را برای شهادت دادن نداشته و یا اینکه موضوعی که به آن شهادت داده اند، دروغ بوده باشد و نمی توان دعوا را با آن اثبات نمود. از این رو  این امکان فراهم است که طرف مقابل به شهادت شهود اعتراض نماید. برای اطلاع از شرایط و نحوه اعتراض به شهادت شهود در ادامه با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد همراه شوید.

اعتراض به شهادت شهود چیست؟

اعتراض به شهادت‌شهود یکی از طرق قانونی برای شک و تردید در صحت و اعتبار اظهارات شاهدان در دادگاه است. در واقع، هر یک از طرفین دعوا که به شهادت شهود ارائه شده توسط طرف مقابل معترض باشد، می‌تواند با طرح ایراد و اعتراض، خواستار بررسی مجدد صحت و اعتبار آن ها شود.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

دلایل قابل طرح برای اعتراض به شهادت شهود

 • عدم صلاحیت شاهد: مطابق قانون، برخی افراد به دلیل شرایط خاص، صلاحیت لازم برای ادای شهادت را ندارند. به عنوان مثال، افراد مجنون، صغیر، محکوم به فساد اخلاقی و … واجد شرایط شهادت در دادگاه نیستند.
 • غرض یا دشمنی: در صورتی که ثابت شود بین شاهد و یکی از طرفین دعوا غرض یا دشمنی وجود دارد، شهادت او مورد تردید قرار می‌گیرد.
 • عدم علم: شاهد باید از موضوع مورد شهادت علم و اطلاع کافی داشته باشد. در غیر این صورت، شهادت او قابل استناد نخواهد بود.
 • تناقض گویی: در صورتی که اظهارات شاهد در مراحل مختلف رسیدگی یا با اظهارات سایر شهود یا دلایل موجود در پرونده تناقض داشته باشد، قابل خدشه است.
 • سوء سابقه: در برخی موارد، وجود سوء سابقه کیفری یا مدنی برای شاهد می‌تواند مبنای اعتراض به شهادت او باشد.

شما همراهان گرامی می تواند از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد تماس حاصل نمایید.

شرایط اعتراض به شهادت شهود

 • شاهد باید واجد شرایط قانونی برای شهادت باشد.
 • اعتراض به شهادت‌شهود باید در مهلت مقرر قانونی صورت گیرد. این مهلت در دعاوی مدنی و کیفری متفاوت است.
 • در دعاوی مدنی، مهلت اعتراض به شهادت‌شهود تا قبل از صدور حکم نهایی است.
 • در دعاوی کیفری، مهلت اعتراض به شهادت‌شهود در مرحله واخواهی یا فرجام خواهی است.
 • اعتراض به شهادت‌شهود باید به مرجع صالح ارائه شود.
 • در دعاوی مدنی، مرجع صالح برای رسیدگی به اعتراض به شهادت‌شهود، دادگاه تجدید نظر است.
 • در دعاوی کیفری، مرجع صالح برای رسیدگی به اعتراض به شهادت‌شهود، دادگاه تجدید نظر کیفری یا دیوان عالی کشور (بسته به نوع جرم) است.
 • اعتراض به شهادت‌شهود باید به صورت کتبی و با تنظیم لایحه واخواهی یا فرجام خواهی ارائه شود.

نکته: اعتراض به شهادت دادن شهود باید دارای دلیل و مستند باشد. صرف ادعای کذب بودن شهادت کافی نیست و باید دلایل قانونی برای اثبات آن ارائه شود.

نکته: اثبات هر یک از موارد فوق به عهده معترض است و در صورت عدم اثبات، اعتراض وی رد خواهد شد.

وکیل اعتراض به شهادت شهود

آثار اعتراض به شهادت شهود

آثار اعتراض به شهادت دادن شهود به نتیجه رسیدگی به این اعتراض در دادگاه بستگی دارد:

در صورت قبول اعتراض

 • رد شهادت: اگر قاضی دادگاه اعتراض را وارد تشخیص دهد، شهادت مورد اعتراض از عداد دلایل و مستندات پرونده خارج خواهد شد.
 • تضعیف اعتبار شهادت: در برخی موارد، ممکن است با وجود قبول بخشی از اعتراض، اعتبار شهادت به طور کامل از بین نرود، بلکه فقط تضعیف شود. به این معنی که قاضی در وزن دهی به این شهادت، محتاطانه عمل خواهد کرد.

در صورت رد اعتراض

اگر قاضی اعتراض را وارد ندانسته و آن را رد کند، شهادت مورد اعتراض همچنان به عنوان یکی از دلایل و مستندات در پرونده باقی خواهد ماند و قاضی در صدور رای خود به آن توجه خواهد کرد.

نکته: حتی در صورت رد اعتراض، این امکان وجود دارد که در مراحل بعدی رسیدگی (مانند تجدید نظر یا فرجام خواهی) اعتراض مجدداً مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

به یاد داشته باشید که:

مطرح کردن اعتراض به شهادت‌شهود ممکن است باعث کند شدن روند رسیدگی به پرونده شود، زیرا دادگاه باید وقت بیشتری را به بررسی دلایل و مستندات مربوط به اعتراض اختصاص دهد. از طرفی هم طرح اعتراض به شهادت دادن شهود ممکن است باعث افزایش هزینه های دادرسی شود. زیرا ممکن است نیاز به اخذ نظر کارشناس یا استماع مجدد شهود باشد.

بهترین وکیل حقوقی مشهد

نحوه اعتراض به شهادت شهود

در حین رسیدگی دادگاه: در صورتی که در حین رسیدگی دادگاه، به شهادت شهود معترض باشید، می توانید به صورت شفاهی یا کتبی اعتراض خود را به قاضی اعلام کنید. قاضی موظف است دلایل اعتراض شما را بررسی کند و در صورت صحت، به آنها رسیدگی کند.

برخی از دلایل قابل طرح برای اعتراض به شهادت‌شهود عبارتند از:

 • عدم صلاحیت شاهد
 • وجود غرض یا دشمنی بین شاهد و طرف مقابل
 • عدم مطلع بودن شاهد از موضوع مورد شهادت
 • تناقض گویی در اظهارات شاهد

پس از اتمام رسیدگی دادگاه: در صورتی که پس از اتمام رسیدگی دادگاه، به رای صادره اعتراض داشته باشید و معتقد باشید که شهادت شهود در صدور رای نقش داشته است، می توانید از طریق واخواهی یا فرجام خواهی به رای صادره اعتراض کنید. البته در لایحه واخواهی یا فرجام خواهی باید دلایل اعتراض خود به شهادت شهود را به طور دقیق و مستند بیان کنید.

بهترین وکیل کیفری مشهد

نمونه متن اعتراض به شهادت شهود

اینجانب ………. به عنوان مشتکی عنه پرونده کیفری به شماره کلاسه ………. در دادگاه کیفری ………. متهم به ………. بودم که به موجب دادنامه شماره ………. به اتهام ذکر شده محکوم شدم. بنده پس از مشاهده دادنامه و مطالعه پرونده متوجه شدم که دلیل محکومیت شهادت شهود قید شده است. شاهدان آقایان ………. و ………. هستند که بنده هیچ یک از این افراد را نمی شناسم و در جریان ماجرا حضور نداشته اند. این افراد به دلیل ارتباطات فامیلی با شاکی شهادت دروغ علیه بنده داده اند و شهادت آن ها غیرقابل استناد و باطل است. لذا با توجه به دلایل اینجانب که شامل ………. و ………. می باشد و همچنین با استناد به ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده تعقیب و مجازات مشتکی عنهم را به اتهام شهادت دروغ استدعا دارم.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان وکیل پایه یک دادگستری مشهد

نتیجه گیری

توجه به شهادت شهود، به عنوان یکی از دلایل اثبات کننده دعوا، نیازمند وجود شرایط خاصی است که در صورت عدم وجود این شرایط می توان به آن اعتراض نمود. البته این اقدام نیازمند دریافت مشاوره از یک وکیل متخصص است که بهترین راه ها را برای قبول اعتراض شما به شهادت شهود در دادگاه پیش رویتان قرار دهد.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس باشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915