عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - افراز چیست

افراز چیست

هر زمان صحبتی از تفکیک سهم ها در ملک مشاعی پیش می آید نیازمند اقدام از طریق افراز هستیم. حال اینکه افراز چیست و چه اقدامی برای افراز باید انجام داد موضوعی است که عباس شفیعی بهترین وکیل پایه یک حقوقی مشهد در این مطلب به توضیح آن پرداخته است. از این رو شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز تا انتها همراهمان باشید.

افراز چیست؟

افراز به معنای تفکیک کردن ملک مشاعی است که بین دو یا چند نفر مشترک است. به معنای ساده تر افراز یعنی تقسیم و جدا کردن مال غیر منقول مشاعی بین دو یا چند نفر شریک مشاعی براساس میزان سهم را افراز گویند.

عباس شفیعی وکیل افراز ملک مشاع مشهد

شرایط افراز چیست

برای انجام افراز باید شرایطی وجود داشته باشد. از جمله:

 • مال، غیر منقول باشد.
 • دو یا چند نفر به نحو اشاعه در مال غیر منقول شراکت داشته باشند.
 • شرکا برای تفکیک با یکدیگر به توافق نرسند.
 • برای مال غیر منقول مشاعی، سند مالکیت معارض، وجود نداشته باشد.
 • ملک یا مال غیر منقول، قابلیت افراز را داشته باشد

نکته: اگر ملک مشاع قابلیت افراز نداشته باشد، هر یک از شرکا، می توانند از به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای صدور حکم، مبنی بر فروش مال مشاع غیر قابل افراز را داشته باشند.

عباس شفیعی وکیل فروش ملک مشاع مشهد

مراحل افراز ملک مشاع

نحوه افراز ملک مشاع، به دو صورت زیر، قابل انجام است:

افراز ملک مشاع از طریق اداره ثبت

برای افراز ملک مشاع از طریق اداره ثبت در میان مالکان نباید محجور یا غایب مفقود الاثر، وجود داشته باشد. همچنین جریان ثبتی یک ملک، به پایان رسیده باشد. به این معنا که مراحل تحدید حدود، حدود اربعه ملک مشخص شده و آماده ثبت در دفتر املاک باشد. در این صورت هر یک از مالکین با مدارک مورد نیاز از جمله نمونه فرم درخواست افراز از اداره ثبت، مدارک هویتی، اطلاعات تمام مالکان، سند رسمی ثبتی یا استعلامات ثبتی مربوط به ملک می تواند به اداره ثبت محل ملک مراجعه نموده و درخواست افراز ملک مشاع نمایند.

در ادامه این مراحل طی خواهد شد:

 • کارشناس اداره ثبت مدارک را بررسی و در صورت صحیح بودن معیانه محلی از ملک صورت گرفته و نقشه های آن ترسیم می شود.
 • مسئول اداره ثبت، با بررسی نقشه ها و مدارک، تصمیم مربوط به افراز ملک مشاع را به مالکان، اعلام می دارد.
 • بعد از ابلاغ اداره ثبت به مالکین، انها به مدت ۱۰ روز برای اعتراض مهلت خواهند داشت.

نکته: اگر اعتراضی به تصمیم اداره ثبت از سوی مالکین وجود داشته باشد، در دادگاه رسیدگی خواهد شد.

افراز ملک مشاع از طریق دادگاه

چنانچه یکی از شرایط افراز ملک مشاع از طریق اداره ثبت وجود نداشته باشد، این امر در دادگاه قابل بررسی خواهد بود. به این نحو که یکی از مالکین یا همگی اقدام به تکمیل نمونه فرم دادخواست افراز ملک مشاع و ثبت آن در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نمایند. در ادامه دادگاه مدارک را بررسی و اقدامات لازم را اجرا خواهد کرد.

عباس شفیعی وکیل حقوقی مشهد

مدارک لازم برای افراز ملک مشاع

مدارک نامرده در ادامه برای افراز ملک مشاع مورد نیاز خواهد بود:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • اسامی مالکین
 • سند مالکیت
 • کپی سند مالکیت

نکته: در صورتی که بنا به تشخیص اداره ثبت، ملک مشاع غیرقابل اِفراز باشد ، گواهی عدم افراز ملک مشاع صادر می شود.

تفاوت افراز با تفکیک و تقسیم

عباس شفیعی وکیل حقوقی مشهد می گوید به دلیل اینکه بسیاری از افراد افراز را با تقسیم و تفکیک اشتباه در نظر می گیرند در ادامه توضیحی در مورد هر کدام از این موارد می دهیم.

 • افراز: با توجه به توضیحی که در بالا در مورد افراز داده شد افراز یعنی مشخص کردن سهم هر یک از مالکین مشاعی در یک ملک مشاع. برای افراز باید به اداره ثبت مراجعه نمود. اما در برخی موارد که یکی از شرکا غایب مفقود الاثر یا محجور و یا اعتراضی به افراز اداره ثبت داشته باشد، باید به قانون گذار مراجعه نمود.
 • تفکیک: در تفکیک مال غیر منقول به قطعات کوچکتر تقسیم شده و نیازی به شراکت در یک ملک مشاع نیست. بنابراین حتی در صورتی که مالک ملک یک نفر هم باشدف می توان آن را تفکیک نمود. برای تفکیک باید به اداره ثبت مراجعه کرده تا صورت مجلس تفکیکی صادر شود.
 • تقسیم: تقسیم یک مفهوم عام بوده که هم برای اموال منقول و هم غیر منقول کاربرد دارد. حال تقسیم می تواند به صورت یک تنطیم نامه رسمی و یا عادی صورت پذیرد. از این رو تقسیم می تواند افراز و تفکیک را در برگرفته و انجام آن صرفا محدود به مواردی مانند ارث و تقسیم ترکه نباشد و می توان به شکل های دیگری نیز محقق شود.

عباس شفیعی وکیل ملکی مشهد

نمونه دادخواست افراز ملک مشاع

ریاست محترم مجتمع قضائی ………

با سلام

احتراما به استحضار می رساند به موجب سند رسمی شماره . . . . یا ( قرارداد عادی ) که فتوکپی مصدق آن به پیوست تقدیم می گردد اینجانب ملکی با مشخصات مرقوم را به صورت مشاع، با خوانده شریک می باشم.

حال نظر به اینکه ادامه مشارکت در ملک مذکور و فعالیت همزمان در آن برای اینجانب مقدور نمی باشد و اینجانب تمایلی به ادامه مشارکت به نحو مذکور را ندارم، لذا از محضر دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و صدور حکم مقتضی مبنی بر افراز ملک مشاع مطابق با نظر کارشناس رسمی دادگستری، مورد استدعاست.

عباس شفیعی بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان وکیل افراز ملک مشاع مشهد

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ذکر شده در بالا سعی بر آن داشتیم تا در مورد مواردی از جمله اینکه افراز چیست و چه شرایط و مراحلی برای انجام آن باید طی نمود، مطالبی را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دادیم. اما چنانچه باز هم سوالاتی در این مورد دارید، می تانید از طریق شماره های موجود در سایت ( ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ ) با عباس شفیعی بهترین وکیل حقوقی مشهد در تماس بوده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. همچنین می توانید در صورت لزوم پیگیری پرونده خود را به این وکیل متخصص نیز بسپارید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915