عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - اقاله چیست

اقاله چیست

هنگامی که یک قرارداد منعقد می گردد، حقوق و تکالیف خاصی برای دو طرف قرارداد ایجاد می شود. اما قانونگذار علاوه بر تعیین حقوق و تکالیف طرفین، روش های خاصی را هم برای بر هم زدن عقود تعیین نموده، که به آن اقاله ( یکی از راه های پایان دادن و انحلال قرارداد ) گفته می شود. از این رو در ادامه با عباس شفیعی بهترین وکیل ملکی در مشهد همراه شوید تا در مورد اینکه اقاله چیست اطلاعات بیشتری بدست آورید.

اقاله چیست؟

همانطور که می دانید در تمامی معاملات و قراردادهایی که بسته می شود، هدف این است که هر دو طرف معامله به گفته های خود متعد بوده و وفادار باشند. اما در برخی مواقع پیش می آید که به دلیل ایجاد شرایطی خاص هر دو طرف معامله از کرده ی خود پشیمان شده و می خواهند قرارداد فی مابینشان را لغو کنند. پس در چنین زمان و شرایطی می توانند با یکدیگر توافق کرده و عقد صلح اولیه خود را بر هم زنند، که به این عمل اقلاله یا تفاسخ گفته می شود.

شرایط اقاله

با توجه به توضیحات ذکر شده ی بالا در مورد اقاله می توان گفت انعقاد قراردادها و عقود، از جمله راه هایی است که افراد با میل شخصی خود از آن استفاده کرده و برای اقدام به خرید و یا فروش چیزی متعهد می گردند. البته در موارد ی قانون گذار این حق را به طرفین معامله داده تا در صورت نیاز اقدام به فسخ قرارداد فی‌مابین کنند. این شرایط شامل موارد نام برده در زیر می باشد:

 • طرفین باید قصد بر هم زدن یک قرارداد مشخص را داشته باشند. زیرا چنانچه دو طرف، دو قرارداد مختلف بسته باشند و بگویند یکی از آنها را اقاله کردیم، بدون آنکه معلوم باشد منظورشان کدام قرارداد بوده، اقاله باطل خواهد بود.
 • اهلیت داشتن برای انجام اقاله الزامی است. به این معنا که طرفین قرارداد بایستی عاقل بوده و از قوه ی تمیز برخوردار باشند. پس طرفین نباید سفیه، مجنون یا صغیر باشند که در چنین شرایطی اقاله صحیح نبوده و باطل می شود.
 • طرفین باید رضایت کامل از این کار داشته باشند هیچ گونه اکراه و یا اجباری در کار نباشد.
 • انجام اقاله بایستی کاملاً مشروع باشد در غیر این صورت اقاله با جهت نامشروع باطل بوده و قرارداد پیشین همچنان به قوت خود باقی می‌ماند.

عباس شفیعی وکیل پایه یک حقوقی مشهد

نکات مهم پیرامون اقاله

 • برای انجام اقاله نیازی به تشریفات خاصی نبوده و طرفین می توانند هم با لفظ و هم با عمل اقدام به اقاله قرارداد اقدام کنند.
 • چنانچه در اثر عملکرد خریدار، قیمت مال افزایش یافته باشد، خریدار در حین اقاله مستحق قیمت افزوده مال است نه اجرت‌المثل کارش.
 • تلف شدن مال مانع اقاله نبوده و بازهم می‌توان قرارداد را اقاله کرد.
 • در صورتی که مورد معامله در دست خریدار قبل از اقاله معیوب شده باشد، بایستی بعد از اقاله به فروشنده ارش یعنی تفاوت قیمت مال سالم و مال معیوب را بپردازد.
 • اعمال اقاله، استثنائاتی دارد و نمی توان آن را در خصوص تمامی قراردادها، اعمال نمود. مانند عقد وقف، عقد نکاح، عقد ضمانت که می بایست با طی کردن مراحل قانونی در محاکم قضایی فسخ شوند.

عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - اقاله چیست

شماره تماس وکیل پایه یک حقوقی مشهد

در ادامه بخوانید: اقاله چیست

آثار اقاله

 • اولین و البته مهم ترین اثر اقاله از بین رفتن اثر عقد نسبت به آینده است. البته اعمال اقاله سبت به گذشته و قبل از تاریخ اقاله موثر نبوده و از بین نمی برد. به عنوان مثال می توان نقاش خانه ای را بیان کرد که نیمی از خانه را نقاشی کرده و بابت کاری که تا تاریخ اقاله انجام داده مستحق دریافت مزد است. پس اقاله اثر قرارداد را نسبت به گذشته از بین نبرده و بایستی بهای کار انجام شده تا تاریخ اقاله به نقاش پرداخت شود.
 • یکی دیگر از آثار اقله این است که طرفین قرارداد، ملزم به انجام تعهد خود پس از اقاله نبوده و  چنانچه ثمن و مبیعی، بین طرفین، رد و بدل شده باشد، بایستی اقدام به بازگرداندن آن، به یکدیگر نمایند.
 • در صورت اقاله اگر مال مورد معامله تلف شده باشد مثل و یا قیمت آن بایستی به طرف مقابل پرداخت گردد.

عباس شفیعی وکیل کیفری مشهد

تفاوت اقاله و حق فسخ

به گفته بهترین وکیل حقوقی در مشهد فسخ و اقاله هر دو‌ به موضوع لغو قرارداد اشاره دارند. ولی چیزی که باعث تفاوت این دو منظور با یکدیگر می شود، نحوه لغو بیع است. در ادامه بخوانید:

 • فسخ عملی یک سویه بوده و تنها دارنده حق می تواند آن را بکار گرفته و قراردادی را از بین ببرد. پس رضایت و یا عدم رضایت طرف مقابل تاثری در انجام عمل ندارد. اما در اقاله اینچنین نبوده و دو طرف معامله بایستی رضایت کامل داشته باشند.
 • اقاله با نبود هیچ خیار و حق فسخى به کار بسته مى‌شود.
 • برخلاف حق فسخ و خیارات که نیازمند سبب قانونى (شرعى) یا قراردادى است، اقاله به سبب ویژه‌اى نیاز نداشته و هرزمان که دو طرف، به از بین رفتن معامله رضایت دهند، معامله و قرارداد نیز از بین مى‌رود.
 • اقاله را می‌توان با توافق طرفین طی سند عادی یا رسمی به سرانجام رساند. اما در فسخ حکم دادگاه منبعث از جواز قانونی اصل صحت آن است.
  فسخ از ایقاعات به شمار می‌آید اما اقاله از عقود.
 • اقاله با انعقاد عقد دوم صورت می‌گیرد اما فسخ نیاز به عقد دوم ندارد.
 • و …

مشاوره رایگان وکیل حقوقی در مشهد

نمونه متن اقاله قرارداد

مبایعه نامه شماره ………. مورخ ………. (در پشت این صورتجلسه) با توافق طرفین قرارداد خانم/ آقای ………. بعنوان فروشنده، و خانم/ آقای ………. بعنوان خریدار با رضایت کامل و میل قلبی، و در کمال صحت و سلامت عقل بوسیله هر دو طرف در تاریخ ………. فسخ و اقاله گردید. فروشنده (خانم/ آقای ……….) کلیه وجوه پرداختی توسط خریدار (خانم/ آقای ……….) را طی چکهای بانکی به شماره …. مورخ …. به خریدار بازپرداخت و عودت نمود. مابقی چکهای موضوع قرارداد عینا بدون اینکه وصول شده باشند به خریدار مسترد گردید.
خانم/ آقای ………. (خریدار) نیز اقرار می نماید که از بابت مبالغ پرداختی بابت ثمن معامله هیچگونه طلبی از خانم/ آقای ………. (فروشنده) ندارد. با توجه به اینکه زمین مورد معامله به خانم/ آقای ………. تحویل داده نشده بود بنابراین دخل و تصرفی نیز از جانب وی بر روی زمین صورت نگرفته است. از تاریخ تنظیم این اقاله نامه، مبایعه نامه مذکور باطل و از درجه اعتبار ساقط بوده و هیچگونه ارزش قانونی ندارد. ضمنا طرفین قرارداد متعهد گردیدند که از تاریخ تنظیم این اقاله نامه هیچگونه حقی نسبت به مبایعه نامه فوق الذکر نداشته و نخواهند داشت. خریدار حق هرگونه شکایتی در ارتباط با این ملک بر علیه فروشنده (خانم/ آقای ……….) در حال و آینده را از خود ساقط نمود. این اقاله نامه در مورد طرفین، وکیل، و قائم مقام قانونی آنان علی الخصوص وراث آنان نافذ، معتبر، و لازم الاجرا می باشد.

محل امضاء طرف اول قرارداد

محل امضاء طرف دوم قرارداد

عباس شفیعی - وکیل پایه یک دادگستری مشهد

عباس شفیعی بهترین وکیل قرارداد مشهد

نتیجه گیری

ایجاد حس اعتماد سازی و البته حفظ نظم اجتماعی باعث می شود تا افراد به راحتی قادر به انحلال قراردادها طبق میل و اراده نباشند و طبق شرایط خاصی بتوانند قراردادها را منحل نمایند. حال اگر در این زمینه ( اقاله چیست ) دچار مشکلاتی شده اید که نیاز به راهنمایی تخصصی توسط یک وکیل متخصصدر مشهد دارید، به شما توصیه می کنیم با دفتر وکالت آقای عباس شفیعی بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد که تخصص های لازم را در حل پرونده های اینچنینی دارد، تماس گرفته و درخواست تعیین وقت مشاوره نمایید و در صورت نیاز پیگیری پرونده ی خود را به ایشان بسپارید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915