عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - بازرسی داخل ماشین

بازرسی داخل ماشین به چه صورت است؟

هر از گاهی بازرسی داخل ماشین و اینکه آیا جزو حریم خصوصی افراد بوده یا خیر مورد بحث و مناقشه قرار می گیرد. از این رو عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در این مطلب قصد دارد توضیحات مختصری در این باره را خدمت شما همراهان گرامی بیان دارد. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتها نیز با این وکیل خوب همراه شوید.

بازرسی خودرو توسط مامورین

روشن و واضح است که هیچ فردی نمی تواند بدون دلیل خودرویی را تفتیش و بازرسی کند. اما در صورتی که در خودروی مدنظر جرمی مشهود در حال وقوع باشد، از این قاعده مستثنا شده و ماموران انتظامی می توانند خودرو را بدون مجوز بازرسی کنند. بناراین می توان گفت که در صورت وقوع جرم مشهود و یا داشتن حکم قضایی می توان خودرویی را بازرسی کرد.

حال اینکه جرم مشهود چیست را در ادامه بخوانید:

جرم مشهود آنچنان که از نام آن مشخص می شود جرمی است که از مرعی و منظر ضابطین دادگستری رخ دهد. در این راستا ماده ۴۵ قانون مجازات اسلامی به جرایم مشهود پرداخته و مصادیق آن را چنین بیان می دارد. از جمله اینکه:

 • جرم در جلوی دیدگان ضابطان دادگستری انجام شده و یا ماموران بلافاصله بعد از وقوع جرم در محل حاضر شو آثار جرم را مشاهده کرده باشند.
 • فرد قربانی و یا شاهدین ناظر بر جرم، شخصی را به عنوان مجرم معرفی کنند.
 • ادله اثبات جرم و یا تعلق این ادله به متهم محرز گردد.
 • متهم در حال فرار و یا پس از وقوع جرم دستگیر شود.
 • متهم خود بلافاصله بعد از وقوع جرم، خود را به ضابطین قضایی معرفی کرده و وقوع آن را خبر دهد.
 • مجرم فردی ولگرد و شهره به سوء رفتار در محل باشد.
 • جرم در حال وقوع در منزل فرد دیگری بوده که در همان حال یا بلافاصله پس از وقوع، ورود ماموران را به منزل یا محل سکنای خود درخواست کند.

وکیل کیفری خوب مشهد

نکته: اگر در ۴ مورد اول ذکر شده در بالا جرمی به صورت مشهود در حال وقوع باشد که ضابطان قضایی حضور ندارند، افراد عادی می توانند برای جلوگیری از فرار متهم اقدامات لازم را انجام دهند.

مجازات بازرسی داخل ماشین از روی حدس و گمان

طبق ماده ۶۳ قانون ایین دادرسی کیفری ضمانت اجرای تخلف از ماده ۵۵ همان قانون، اگر ضابطی بدون وقوع جرم مشهودی و فقط از روی حدس و گمان اقدام به بازرسی خودرویی نماید، به انفصال از خدمات دولتی از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد. زیرا بازرسی و تفتیش خودرو بدون وقوع جرم مشهود و یا داشتن حکم قضایی تخلف است.

وکیل کیفری مشهد

از آن جایی که پرونده های کیفری حساسیت بالایی داشته و کارکردن روی آنها نیاز به جدیت و تلاش بیشتری به دلیل سیر طولانی رسیدگی به چنین پرونده هایی می طلبد، باید از وکیل کوشا و توانایی کمک گرفت تا از پیگیری مداوم پرونده سر باز نزده و اقدامات لازم را در زمان درست انجام دهد. زیرا وکیل کیفری متخصص باید از متهم و یا شخصی که متضرر شده، به بهترین شکل دفاع نماید.

شما همراهان گرامی می تواند از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل کیفری مشهد در تماس باشید.

بازرسی خودرو توسط بسیج

وکیل کیفری مشهد چنین بیان می دارد که طبق قانون، بسیج هم مانند سایر ضابطین زمانی موظف به بازرسی ماشین هستند که مورد مشهودی رخ داده و یا از مقام قضایی اجازه این امر را برای خودروی مشخصی داشته و سپس اقدام به بازرسی و گشتن خودرو نمایند.

بهترین وکیل مشهد

نکات مهم در بازرسی داخل ماشین

 • برای بازرسی خودرو باید ظن و یا دلیل قوی وجود داشته باشد.
 • مامور اقدام به کسب اجازه خاص از مقام قضائی کرده باشد.
 • مورد بازرسی باید مهمتر از حقوق شهروندی بوده باشد.
 • در محل بازرسی حتی المقدور افراد ذی نفع و یا وابستگان آنها باشند.
 • صورتجلسه ای دقیق از اقدامات تهیه و تنظیم شود.
 • تفتیش باید در روز انجام شود.
 • بازرسی هنگام شب جزو ضروریات بوده که قاضی در صورت مجلس قید می کند.
 • هنگام بازرسی نباید خسارتی به اموال وارد شود.
 • فقط آنچه که راجع به واقعه جرم است باید مورد بازرسی قرار گیرد.
 • و …

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان وکیل کیفری مشهد

نتیجه گیری

یکی از مواردی موجب خدشه دار شدن حریم خصوصی افراد می شود، بازرسی خودرو توسط مامورین است. اما از آنجایی که تفتیش و بازجویی در جرایم غیر مشهود و بدون داشتن حکم قضایی، غیر قانونی است، می توان در چنین مواردی اقدامات لازم در خصوص شکایت را پیگری نمود. البته ناگفته نماند که به دلیل عدم اگاهی و اطلاع از قوانین موجود در قانون، بهتر است از یک وکیل کیفری خوب مشورت گرفته و راهنمایی های لازم را نیز دریافت کنید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل کیفری پایه یک مشهد در تماس باشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915