عباس شفیعی - بهترین کیل در مشهد - محیا حق توس - تخلیه فوری مستاجر

تخلیه فوری مستاجر

تخلیه اماکن تجاری یا مسکونی پس از پایان مدت قرارداد در صورت عدم تمدید آن یا عدم توافق میان طرفین امری است که می بایست واقع شود، اما گاهی پیش می آید که مستأجرین بنا به دلایل مختلف و بعضاً واهی از انجام این کار خودداری می‌کنند. از این رو در ادامه با مقاله تخلیه فوری مستاجر همراهمان باشید تا نکات مهم هرچند کوچکی را بدانید.

حکم تخلیه و دستور تخلیه چیست؟

مستاجر و موجر به موجب عقد اجاره، در قبال هم تعهدات و وظایفی دارند. در صورتی که تعهدات از سوی مستاجر انجام نشود، مالک می‌تواند حکم تخلیه ملک خود را بگیرد.

موجرین به دو شکل مختلف که عبارت است از حکم تخلیه و دستور تخلیه می توانند اقدام قضایی نمایند:

حکم تخلیه: حکم تخلیه حکمی است که دادگاه آن را صادر می‌کند. اما در مورد املاک مسکونی طبق قانون، مرجع صالح شورای حل اختلاف محل وقوع ملک است.

عباس شفیعی وکیل تخلیه فوری مستاجر در مشهد

دستور تخلیه: دستور تخلیه توسط شورای حل اختلاف محل صادر می‌شود و مدت زمان انجام آن بسیار کوتاه است. اما در صورتی مشکل حقوقی در قرارداد وجودداشته، به عنوان مثال، مدت زمان قرارداد به اتمام نرسیده باشد، یا هیچ شاهدی قرارداد را امضا نکرده باشد، موجر مجبور است که از طریق سازمان ثبت اسناد پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

همچنین ناگفته نماند که دستور تخلیه‌ای که توسط دادگاه یا شورای محل صادر می‌شود، در عرض ۲۴ ساعت و دستور تخلیه‌ی ارسال شده توسط سازمان ثبت اسناد ظرف ۴۸ ساعت به دست مستاجر می‌رسد و او به مدت ۳ روز فرصت دارد تا ملک موردنظر را تخلیه کند. 

دریافت حکم تخلیه مستلزم تعیین جلسه رسیدگی، صدور حکم تخلیه توسط مرجع قضایی، تجدیدنظر و تقاضای صدور اجرائیه خواهد بود و نسبت به دستور تخلیه زمان بیشتری خواهد برد. اما تفاوت اصلی حکم تخلیه با دستور تخلیه این است که در مواردی که نیاز به صدور حکم تخلیه باشد، حتما باید جلسه رسیدگی تشکیل و دفاعیات طرفین شنیده شود که این موضوع درباره دستور تخلیه نیازی به تشکیل جلسه دادگاه نبوده و صرفا با درخواست مالک و با استناد به قرارداد اجاره صادر می‌شود.

در ادامه بخوانید: تخلیه فوری مستاجر

تفاوت دستور تخلیه و حکم تخلیه شامل موارد زیر می شود:

 • سریع بودن دستور تخلیه، همانطور که بیان شد دستور تخلیه در قالب دستور قاضی است و بسیار سریع صورت می‌گیرد و نیازی به تشکیل جلسه رسیدگی و صدور حکم نمی‌باشد.
 • پس از ابلاغ دستور تخلیه، مستأجر مکلف است ظرف سه روز از تاریخ ابلاغ دستور دادگاه یا شورای حل اختلاف نسبت به تخلیه اقدام نماید. این مهلت در خصوص حکم تخلیه ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه می باشد.
 • صدور دستور تخلیه برخلاف حکم تخلیه مستلزم انقضای مدت اجاره می باشد.

مزیت های طرح دستور تخلیه

 • سریع بودن اخذ دستور و اجرای آن
 • کم هزینه بودن آن
 • امکان توقیف اجور معوقه و هزینه های شارژ و خسارات از مبلغ ودیعه واریزی 
 • بی نیاز بودن این دستور از حضور مستاجر

عباس شفیعی وکیل تخلیه ملک در مشهد

نکات مهم برای درخواست خلیه فوری

 • رسیدگی به درخواست دستور تخلیه فوری در صلاحیت شورای حل اختلاف آن شهر می باشد.
 • برای تقاضای دستور تخلیه چند شرط باید وجود داشته باشد که این شروط عبارتند از:
   • قرارداد اجاره کتبی باشد.
   • در قولنامه مدت ذکر باشد.
   • درون قرارداد مبلغ ذکر شده باشد.
   • در قولنامه حداقل امضای دو شاهد وجود داشته باشد.
   • مدت قرارداد پایان یافته باشد.
 • در صورتیکه قرارداد اجاره رسمی باشد. مرجع صدور دستور تخلیه و صدور اجراییه در خصوص تخلیه دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند و اداره اجرای ثبت است.
 • دستور تخلیه با اجاره نامه عادی فقط خاص موردی است که محل، برای سکونت اجاره داده شده باشد. و شورای حل اختلاف در هیچ فرضی صالح به رسیدگی به درخواست دستور تخلیه یا حکم تخلیه امکان تجاری نیست.
 • دعوای دستور تخلیه یا به عبارت بهتر. درخواست دستور تخلیه نیاز به رسیدگی قضایی در مراجع یاد شده ندارد و بدون حضور طرفین و با وجود شرایط مرجع مربوط اقدام به صدور دستور تخلیه می نمایند.
 • شورای حل اختلاف و مرجع صدور دستور تخلیه دستور پرداخت مبلغ قرض الحسنه یا رهن یا پول پیش به حساب صندوق دادگستری و حساب معرفی شده از سوی مرجع صدور دستور تخلیه را نیز میدهد.
 • مستاجر، مطابق شرایط و به کیفیتی که در قانون شورای حل اختلاف و آیین نامه اجرایی آن آمده است تا دو بار حداکثر به مدت ۲۰ روز میتواند مهلت بگیرد.
 • تقاضای دستور تخلیه به موجب دادخواست و از طریق دفاتر خدمات قضایی انجام می شود. زیرا از جمله دعاوی غیر مالی است.
 • اگر موجر مدعی عدم پرداخت اجور معوقه یا ورود خسارت به ملک خود باشد می تواند در این خصوص مستقلاً طرح دعوا نموده و مبلغ پول پیش واریز شده در صندوق دادگستری ضمن اجرای دستور تخلیه را توقیف نماید. 

نکته: علاوه بر منقضی شدن مدت اجاره و عدمتخلیه ملک توسط مستاجر، موجر در سه مورد دیگر نیز می تواند تقاضای صدور حکم تخلیه را مطرح نماید:

 • مستاجر بیش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد.
 • مستاجر کاری بر خلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد.
 • مورد اجاره را در صورت شرط عدم انتقال، به غیر اجاره داده باشد.

عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس

وکیل تخلیه فوری مستاجر در مشهد

نمونه دادخواست ابطال وصیت نامه

خواهان: ……..

خوانده: ………

خواسته: ……….

دلایل و منضمات: ……

ریاست محترم دادگاه ……….

احتراماً به استحضار می‌رساند به موجب قرارداد اجاره منعقده فی مابین موکل و خوانده محترم منافع شش دانگ یک واحد آپارتمان واقع در کرج ………….. از تاریخ ۱/۱۰/۹۸ لغایت ۱/۱۱/۹۸ (یک ماه کامل) در ازای یک میلیون و پانصد هزار تومان به ایشان واگذار گردید. همچنین مع الاسف علی رغم انقضای مدت قرارداد اجاره، مستاجر از تحویل عین مستاجره عدول ورزیدند. لذا با عنایت به مطالب معنونه تقاضای صدور دستور تخلیه به انضمام مطالبه کلیه خسارات دادرسی مورد استدعا می باشد.

نام و نام خانوادگی / امضا و تاریخ

دانلود نمونه دادخواست تخلیه ملک

وکیل خوب در مشهد

نتیجه گیری

بسیاری از منازل مسکونی توسط مالکین آن ها در رهن و اجاره مستاجر قرار می گیرد. اما گاهی اوقات در شرایط خاصی مستاجر تصمیم به تخلیه ندارد ( تخلیه فوری مستاجر ) و مالک را با مشکلات فراوانی درگیر می کند؛ از این رو وکیل تخلیه ملک با وکالت نامه از سی موجر با بررسی مدارک ارائه شده در ابتدا سعی می کند. به رفع مشکل پیش آمده فی مابین موجر و مستاجر بپردازد. در صورت عدم توافق موجر و مستاجر وکیل مدارک را به مرجع ذی صلاح رسیدگی برده و حکم تخلیه را به نفع موجر دریافت می کند.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915