عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - سلب حضانت پدر از فرزندان

سلب حضانت پدر از فرزندان

فرزندآوری مطابق قوانین و مقررات آثار حقوقی به همراه دارد. اما در برخی مواقع پدر یا مادر شرایط نگهداری از فرزند را نداشته و به دلیل مصلحت فرزند ناچار به سلب حضانت از آنها خواهیم گردید. عباس شفیعی بهترین وکیل حضانت مشهد در ادامه سعی در بررسی موضوع مهمی همچون سلب حضانت پدر از فرزندان را دارد. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با این وکیل خانواده همراه شوید تا با کسب اطلاعات ارزشمند، در مواقع ضروری بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

حضانت چیست؟

حضانت به معنای نگهداری و حمایت از کودکی است که به سن بلوغ نرسیده و قانون گذار بنابر مصلحت و نیاز وی، در شرایط مختلف حق حضانت را به یکی از والدین می سپارد. البته پدر یا مادری که حق حضانت با آنها بوده، باید از صلاحیت های لازم برخوردار باشد. در غیر این صورت حق حضانت از وی سلب خواهد گردید.

مطابق قانون بعد از اینکه فرزند به سن بلوغ رسید، از محدوده حضانت خارج شده و خود باید تصمیم بگیرد که ادامه زندگی را با کدام یک از والدین بگذراند. ناگفته نماند که قانونگذار حضانت و نگهداری از فرزندان را تا ۷ سالگی با مادر دانسته و بعد از آن پدر عهده دار این مسئولیت خواهد بود؛ مگر اینکه عدم صلاحیت و شایستگی یکی از آنها در دادگاه ثابت شود.

حال که دانسیتید حضانت چیست، در ادامه ی مطلب درباره شرایط و مراحل سلب حضانت پدر از فرزندان بیشتر بدانید.

عباس شفیعی وکیل سلب حضانت مشهد

شرایط سلب حضانت از پدر

وکیل مشهد می گوید مطابق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی در شرایطی حضانت از پدر سلب خواهد گردید. از جمله:

 • اعتیاد زیان آور پدر به مواد مخدر، الکل و یا قمار
 • اشتغال به فساد اخلاقی و فحشاء
 • ابتلا به اختلالات روانی آسیب زا
 • سوء استفاده جنسی از طفل
 • ورود فرزند در مشاغل غیر اخلاقی و طاقت فرسا توسط پدر
 • محکومیت به مجازات زندان یا تحت نظر قرار گرفتن
 • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف
 • و …

عباس شفیعی وکیل طلاق مشهد

مراحل سلب حضانت پدر از فرزندان

برای اینکه حضانت فرزند از پدر گرفته شود باید عدم صلاحیت وی در دادگاه اثبات شود. برای این اقدام باید مراحلی را پشت سر بگذارید تا نتیجه حاصل شود. از جمله:

 • طرح دعوا با تنظیم و ارائه دادخواست سلب حضانت از پدر توسط مادر کودک یا هر یک از بستگان و نزدیکان وی
 • صدور دستور جلسه رسیدگی به دعوا و ارسال احضاریه برای طرفین دعوا
 • ارئه شواهد و مستندات در دادگاه
 • بررسی موضوع در دادگاه
 • در صورت نیاز ارجاع به کارشناس، پزشکی قانونی و … توسط دادگاه
 • صدور حکم مربوطه توسط دادگاه بعد از اثبات یا عدم اثبات در خصوص سلب حضانت پدر

نکته: این امکان وجود دارد که طرفین دعوا تقاضی صدور قرارهای کارشناسی، تحقیقات محلی و … را از قاضی دادگاه خانواده بخواهند.

نکته: وکیل سلب حضانت مشهد چنین بیان می دارد که چنانچه دادگاه عدم صلاحیت پدر را برای حضانت از فرزندان محرز بداند و حکم مقتضی را صادر نماید، پدر باید در مدت مقرر شده در حکم، فرزند را به فردی صلاحیت داری که دادگاه معین کرده تحویل دهد؛ در غیر این صورت تحت پیگرد کیفری قرار خواهد گرفت. همچنین با صدور اجرائیه، فرزند از طریق مامورین انتظامی به فرد صلاحیت دار سپرده خواهد شد.

عباس شفیعی وکیل نفقه مشهد

مرجع صالح برای رسیدگی به سلب حضانت پدر از فرزندان

برای رسیدگی به پرونده های سلب حضانت از پدر باید به دادگاه خانواده شهر محل اقامت پدر مراجعه کرده و خواهان رسیدگی به موضوع شد. زیرا دادگاه خانواده صلاحیت دار رسیدگی به این موضوعات بوده و با تنظیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی انجام خواهد پذیرفت.

نکته: در دادگاه های خانواده علاوه بر قاضی مرد یک نفر قاضی خانم به عنوان مشاور در دادگاه حضور پیدا می کند. نظر قاضی خانم مشورتی بوده اما قاضی مرد باید در حکم خود به نظر ایشان اشاره نماید.

عباس شفیعی وکیل حضانت مشهد

وکیل حضانت فرزند فردی است که به تمامی امورات مربوط به گرفتن حضانت فرزند مسلط بوده و تمامی راه های اثبات برای سلب حضانت فرزند از پدر را به خوبی می شناسد. پس در شرایطی که تصمیم به گرفتن حضانت فرزند خود را دارید، بهترین کار دریافت مشاوره از یک وکیل خوب خانواده متخصص در امر حضانت خواهد بود که می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ( ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ ) با عباس شفیعی بهترین وکیل مشهد در تماس باشد.

نمونه دادخواست سلب حضانت پدر از فرزندان

ریاست محترم دادگاه خانواده …….

احترما به استحضار می رساند اینجانب ………. فرزند ………. به شماره شناسنامه ………. در تاریخ ………. در دفتر رسمی ازدواج  طلاق به شماره ثبت ………. با آقای ………. فرزند ………. عقد نکاح دایم نمودیم که ثمره عقد نکاح و زندگی مشترکمان یک فرزند دختر/ پسر به نام ………. بود. با توجه به اینکه بعد از صدور حکم طلاق / یا تعیین مسکن جداگانه به حکم دادگاه، حضانت فرزند مشترک من با آقای ………. تعیین گردیده است، ایشان با اعتیاد / کتک زدن خارج از حد متعارف / فساد اخلاقی / بیماری روانی / سوء استفاده از طفل صلاحیت لازم برای نگهداری فرزند را ندارد. لذا از دادگاه محترم تقاضا دارم با توجه به موارد مصرح که دلایل اثبات آن پیوست دادخواست گردیده است، پس از احراز موارد مزبور، مراتب قانونی را به جهت صدور حکم مبنی بر سلب حضانت فرزند از آقای ………. و صدور حکم حضانت به نام اینجانب نسبت به فرزندم را لحاظ بفرمایید.

عباس شفیعی بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان با وکیل خانواده مشهد

نتیجه گیری

در برخی مواقع که حضانت فرزند با پدر است، امکان دارد از طرف پدر و یا خانواده وی به فرزند آسیبی وارد شود که در چنین مواقعی مادر کودک و یا اطرافیان آن می توانند با مراجعه به دادگاه خواستار سلب حضانت فرزند از پدر شوند. البته این اقدام مراحل پیچیده ای داشته که بهتر است قبل از اقدام به هر عملی در قدم اول با یک وکیل خوب مشورت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

شما همراهان گرامی برای اطلاع دقیق از شرایط و مراحل سلب حضانت فرزندان از پدر می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ( ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ ) با عباس شفیعی بهترین وکیل خانواده مشهد تماس گرفته و مشورت نمایید. همچنین می توانید پیگیری پرونده خود را به این وکیل پایه یک دادگستری بسپارید و نگرانیتان را در مورد انجام روال قانونی به حداقل ممکن برسانید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915