عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

صدای بلند و مداوم ساختمان شازی ها می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و آرامش زندگی را مختل کند. اگر از سر و صدای ساختمانی در نزدیکی محل سکونت خود رنج می‌برید، روش‌های مختلفی برای پیگیری و حل این مشکل وجود دارد. از این رو در ادامه با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد همراه شوید تا در مورد شکایت از سر و صدای ساختمان سازی اطلاعات بیشتری بدست آورید.

قوانین و مقررات موجود در ماده ۱۰ قانون مدنی در این باره بیانگر این موضوع است که هیچ‌کس نباید به اموال یا حقوق غیرتعدی کند. ایجاد مزاحمت صوتی توسط کارگاه‌های ساختمانی نیز نوعی تعدی به حقوق ساکنین محسوب می‌شود و قابل پیگیری قانونی است.
همچنین، ضوابط و مقرراتی در خصوص فعالیت کارگاه‌های ساختمانی و میزان مجاز آلاینده‌های صوتی آنها توسط سازمان‌های ذیصلاح مانند شهرداری و وزارت کار و امور اجتماعی تدوین شده است که در صورت عدم رعایت، قابل پیگیری قانونی خواهد بود.

عباس شفیعی وکیل حقوقی مشهد

شرایط شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

برای طرح شکایت از سر و صدای ساختمان سازی، باید شرایطی را مد نظر قرار دهید. از جمله:

 • غیرمجاز بودن سر و صدا: سر و صدای ایجاد شده توسط کارگاه ساختمانی باید خارج از ضوابط و مقررات تعیین شده باشد. به طور مثال، طبق قانون، فعالیت کارگاه‌های ساختمانی در ساعات شب (از ساعت ۲۱ تا ۷ صبح) ممنوع است و در صورت ایجاد سر و صدا در این ساعات، تخلف محسوب می‌شود.
  همچنین، میزان صدای مجاز در طول روز نیز توسط سازمان‌های ذیصلاح تعیین شده است که در صورت خارج بودن از حد مجاز، می‌توان به عنوان تخلف تلقی کرد.
 • اثبات ایجاد مزاحمت: برای طرح شکایت، باید شواهدی دال بر ایجاد مزاحمت توسط سر و صدای ساختمانی وجود داشته باشد. این مدارک می‌توانند شامل فیلم، عکس، شهادت کتبی همسایگان و یا حتی نظریه کارشناس رسمی دادگستری باشند.
 • عدم رفع مشکل با تذکر: قبل از طرح شکایت، سعی کنید با گفتگوی مسالمت‌آمیز با مالک یا پیمانکار پروژه ساختمانی و بیان مشکل خود، آنها را برای رفع مشکل تشویق کنید. در صورتی که با تذکر مشکل حل نشد، می‌توانید از طریق مراجع قانونی اقدام کنید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت  ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ یا ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد تماس حاصل نمایید.

مراحل قانونی شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

مراحل زیر را باید برای پیگیری قانونی سر و صدای ساختمان سازی دنبال کنید. از جمله:

 • شناسایی محل تخلف: ابتدا باید مشخص کنید که محل دقیق ایجاد سر و صدا کجا بوده و آدرس دقیق محل ساخت و ساز را یادداشت کنید.
 • تماس با شهرداری: با شماره تلفن ۱۳۷ یا ۱۸۸۸ تماس بگیرید و شکایت خود را مبنی بر ایجاد مزاحمت صوتی توسط کارگاه ساختمانی ثبت کنید. در هنگام تماس، باید آدرس محل ساخت و ساز و همچنین شرح مختصری از تخلف را ارائه دهید. مأموران شهرداری موظفند در اسرع وقت به محل اعزام شده و به بررسی موضوع بپردازند.
 • ارائه مستندات: هر گونه مدرکی که نشان‌دهنده تخلف باشد، مانند فیلم، عکس و یا حتی شهادت کتبی همسایگان را جمع آوری کنید. این مدارک می‌توانند در اثبات ادعای شما و پیگیری قانونی شکایتتان بسیار مؤثر باشند.

نکته: در هنگام تماس با شهرداری و یا طرح شکایت در مراجع قانونی، حتماً مشخصات کامل خودتان را ارائه دهید.

بهترین وکیل حقوقی مشهد

پیگیری قانونی برای شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

در صورتی که با وجود تماس با شهرداری و پیگیری موضوع، مشکل همچنان پابرجا باشد، می‌توانید از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام کنید.
با مراجعه به مجتمع قضایی محل سکونت خود و یا مطرح کردن دعوا در دادگاه عمومی، می‌توانید خواستار رسیدگی به موضوع و صدور حکم قضایی مبنی بر متوقف شدن فعالیت‌های مزاحم شوید. برای این اقدام نیاز به گذراندن مراحل زیر خواهید بود. از جمله:

 • ثبت نام در سامانه ثنا (در صورت عدم ثبت نام قبلی)
 • ورود به سامانه دادخواست الکترونیکی
 • انتخاب گزینه طرح دعوا
 • انتخاب عنوان “مزاحمت صوتی ناشی از فعالیت کارگاه ساختمانی”
 • درج اطلاعات مربوط به شاکی و مشتکی عنه (مالک یا پیمانکار پروژه)
 • شرح دقیق تخلف و زمان وقوع آن
 • بارگذاری مدارک و شواهد
 • پرداخت هزینه دادرسی
 • ارسال دادخواست

نکته: در صورت مشاهده تخلفاتی مانند عدم رعایت ساعات مجاز کار، استفاده از ادوات غیراستاندارد و یا عدم رعایت مسائل ایمنی در کارگاه ساختمانی، می‌توانید علاوه بر مزاحمت صوتی، موارد مذکور را نیز به عنوان تخلف به مراجع ذیصلاح گزارش کنید.

بهترین وکیل کیفری مشهد

مدارک لازم برای شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

وکیل حقوقی مشهد چنین بیان می دارد که برای طرح شکایت از سر و صدای ساختمان سازی به مدارک زیر نیاز خواهید داشت. از جمله:

 • مدارک هویتی مانند کپی کارت ملی یا شناسنامه شاکی
 • مدارک مربوط به محل سکونت از جمله  آدرس دقیق محل سکونت (شامل شهر، خیابان، کوچه، پلاک و واحد) و اسناد مالکیت یا اجاره نامه محل سکونت (در صورت تمایل)
 • مدارک مثبته دال بر ایجاد مزاحمت مانند فیلم یا عکس از محل ساخت و ساز و یا فعالیت‌های مزاحم،  شهادت کتبی همسایگان مبنی بر تأیید ایجاد مزاحمت صوتی، گزارش مأموران شهرداری در صورت اعزام به محل و  نظریه کارشناس رسمی دادگستری (در صورت تمایل و یا به تشخیص مقام قضایی)
 • سایر مدارک مانند  شرح مختصری از تخلف و زمان وقوع آن و اطلاعات تماس مالک یا پیمانکار پروژه ساختمانی (در صورت تمایل)

بهترین وکیل ملکی مشهد

مراجع رسیدگی به شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

 • شهرداری: اولین مرجع برای طرح شکایت از سر و صدای ساختمانی، شهرداری است.
 • مراجع قضایی: در صورتی که شهرداری در رسیدگی به شکایت شما قصور کند و یا مشکل حل نشود، می‌توانید با مراجعه به مجتمع قضایی محل سکونت خود و یا طرح دعوا در دادگاه عمومی، خواستار رسیدگی به موضوع و صدور حکم قضایی مبنی بر متوقف شدن فعالیت‌های مزاحم شوید.

نکته: می توان با استفاده از راهکارهای جایگزین نیز برخی از مشکلات را حل نمود. از جمله: گفتگو با مالک یا پیمانکار، استفاده از عایق‌های صوتی و …

وکیل حقوقی خوب مشهد

نمونه شکواییه شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

ریاست محترم دادسرای عمومی ……….

اینجانب ………. ساکن منطقه مسکونی به آدرس ……………….. هستم. متأسفانه مدتی است که از سوی کارگاه ساختمانی واقع در ……………….. مورد مزاحمت صوتی شدید قرار گرفته‌ام. فعالیت‌های این کارگاه، به خصوص در ساعات ………. آرامش زندگی را به طور کامل از بین برده و موجب سلب آسایش و رفاه اینجانب و سایر ساکنین محل شده است.

صدای بلند و مداوم ………………………… باعث ایجاد مشکلات متعددی ………. برای اینجانب و دیگر اهالی محل شده که با وجود تذکرات شفاهی به مالک یا پیمانکار کارگاه و همچنین تماس با سامانه ۱۳۷ شهرداری، متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای رفع این مشکل انجام نشده است.

لذا با توجه به مراتب فوق و به استناد مواد ۱۰ قانون مدنی و مواد ۶۱۷ و ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی، از آن مقام محترم تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر متوقف شدن فعالیت‌های مزاحم کارگاه ساختمانی و محکومیت مشتکی عنه به پرداخت خسارات وارده مورد استدعاست.

ضمناً مدارک و شواهد جهت اثبات ادعای خود به این شکواییه پیوست شده است.

عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد

مشاوره رایگان با وکیل برای شکایت از سر و صدای ساختمان سازی

نتیجه گیری

با توجه به آنچه در مطلب فوق ذکر شد باید بگوییم که با تمام این وجود توصیه می شود صبور باشید و مراحل قانونی را به طور دقیق پیگیری کنید. رسیدگی به این گونه پرونده‌ها ممکن است زمان‌بر باشد، اما با پیگیری مستمر می‌توانید به نتیجه مطلوب برسید. البته حضور یک وکیل باتجربه و متخصص می تواند در این امر بسیار کار ساز باشد. از این رو توصیه می شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل خوب مشورت کرده و راهنمایی های لازم را نیز دریافت نمایید.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ و ۰۵۱۳۷۶۷۰۱۸۱ با عباس شفیعی وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس باشید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915