عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - قرار عدم استماع دعوی چیست

قرار عدم استماع دعوی چیست

از جمله انواع قرارهای قاطع دعوا، قرار عدم استماع دعوی است که عباس شفیعی بهترین وکیل حقوقی مشهد در این مطلب تحت عنوان قرار عدم استماع دعوی چیست آن را مورد بررسی قرار داده است. پس در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع با این وکیل خوب مشهد همراه شوید تا اطلاعات ارزشمندی در این باره بدست آورید.

قرار عدم استماع دعوی چیست؟

استماع به معنی شنیدن و گوش دادن بوده و عدم استماع به معنی عدم قابلیت گوش دادن است که وقتی مانعی برای رسیدگی پرونده وجود داشته باشد، دادگاه بدون ورود پیدا کردن به اصل و ماهیت دعوا اقدام به صدور این نوع قرار می کند. اما افراد می توانند بعد از رفع نمودن موانع دوباره دعوا را در محاکم مطرح نمایند.ناگفته نماند که اگر اصل حکم در مورد دعوا قابلت تجدید نظرخواهی داشته باشد، قرار عدم استماع دعوی در مورد آن قابلیت تجدید نظر خواهد داشته و مهلت اعتراض ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای بدوی خواهد بود. پس می توان آثاری برای این نوع قرار بیان کرد. از جمله:

 • این قرار به طور موقت از رسیدگی به دعوا جلوگیری به عمل می آورد.
 • در قرار استماع دعوا هزینه دادرسی پرداخت شده، قابل استرداد نخواهد بود.
 • اگر حکم به اصل دعوا، قابلیت تجدید نظر خواهی داشته باشد، قابل تجدید نظرخواهی در مهلت اعتراض می باشد.
 • رسیدگی به دعوایی که این قرار برایش صادر شده،  پس از رفع علت، امکان پذیر است.

مشاوره رایگان وکیل حقوقی خوب

شروط صدور قرار عدم استماع

متاسفانه در قانون آیین دادرسی مدنی قانون گذار مشخص نکرده است که در چه موردی قرار عدم استماع دعوا صادر می شود. اما می توان باتوجه به پرونده هایی که تا بحال برای آنها این نوع قرار صادر شده به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • دعوی مطرح شده علت نامشروعی داشته باشد .
 • طرح دعوی تصرف عدوانی بعد از دعوی درمورد اصل مالکیت باشد.
 • طرح دعوا ممانعت ازحق پس از طرح دعوی راجع به اصل حق انتفاع و ارتفاق باشد.
 • واخواهی ازحکم حضوری باشد.
 • تجدید نظرخواهی از آرا غیرقابل تجدید نظر وفرجام خواهی از آرا غیر قابل فرجام باشد.
 • ‏دردعوایی که دارای خواندگان متعدد است نام تمام آن ها درج نشده باشد.
 • طرح دعوی علیه شخصی باشد که در هنگام تقدیم دادخواست فوت شده است.
 • خواسته موجه و قانونی نباشد.
 • حفظ حقوق احتمالی اشخاص ثالث مورد نیاز باشد.
 • کلیه اصحاب دعوا در دعاوی طاری طرف دعوا قرار نگرفته باشند.

عباس شفیعی بهترین وکیل تجدیدنظرخواهی

تفاوت قرار عدم استماع و قرار رد دعاوی

این دو نوع قرار از نظر ماهیتی با یکدیگر تفاوت داشته و شامل موارد زیر می شود:

ویژگی ‌تمام قرارهای دادگاه‌ها به این نحو است که دخالتی در ماهیت دعوا ندارند. پس قرار رد دعوا و عدم استماع دعوا به عنوان دو قرار خارج‌کننده پرونده از جریان دادرسی در دادگاه‌ها مطرح هستند. با این حال می توان گفت که در قرار رد دعوا به علت عدم رفع نقص برای موارد اعلام شده در دادگاه صادر می شود. و یا اینکه دادگاه به دعوا رسیدگی کرده و به دلیل عدم رعایت موارد قانونی این نوع قرار را صادر کرده است. اما در قرار عدم استماع، دادگاه موضوع را رسیدگی نکرده است. چرا که مانعی برای اقامه دعوا وجود دارد.

در ادامه بخوانید: قرار عدم استماع دعوی

وکیل تجدیدنظرخواهی مشهد

تجدید نظرخواهی به معنای درخواست رسیدگی مجدد به رای صادرشده توسط دادگاه بوده و یکی از رایج‌ ترین شیوه‌هایی است که برای اعتراض به آرا وجود دارد. حال وکیل متخصص تجدیدنظر خواهی، وکیلی است که در مورد اعتراض به رای در مرحله تجدیدنظر تسلط و تجربه کافی را داشته و اقدامات درستی برای صدور رای شایسته انجام می دهد.

نکته: شما می توانید برای دریافت مشاوره درست با وکیل پایه یک دادگستری مشهد در تماس باشد.

مشاوره رایگان وکیل پایه یک دادگستری مشهد

نمونه قرار استماع در دعوا

اگر دعوای مطرح شده در دادگاه به دلیل مطالبه وجهی باشد که از فروش کالای قاچاق و یا قمار به دست آمده ناشی شود، دادگاه برای آن قرار عدم استماع دعوا صادر خواهد نمود. زیرا قمار یا خرید و فروش کالای قاچاق عملی غیرقانونی بوده و باطل است. پس این نوع دعاوی در دادگاه مسموع نمی باشد.

عباس شفیعی - وکیل پایه یک دادگستری مشهد

عباس شفیعی وکیل مشهد

نتیجه گیری

همانطور که بهترین وکیل حقوقی مشهد ( عباس شفیعی ) در بالا بیان کرد برخی از آرای صادره در مراجع قضایی در قالب قرار صادر شده که نمونه ای از تصمیمات قاضی ها در دادگاه می باشد. حال قرار عدم استماع دعوا هنگامی طرح می شود که اصل موضوع قابلیت شنیده شدن را ندارد. اما این قرار در مراجع قضایی قابل تجدیدنظرخواهی بوده و از اعتبار امر مختومه برخودار نیست. به این نحو که فرد بعد از طرح دعوا و صدور قرار عدم استماع دعوا می تواند دعوی را نزد مراجع دادگستری دوباره مطرح نماید.

البته بهتر است بگوییم که برای انجام اقدامات شایسته در این امر نیاز به حضور یک وکیل خوب داریم تا راه درست را برای پیشبرد اهداف پرونده پیش گیرد و بهترین نتیجه را حاصل نماید. پس در اولین فرصت ممکن با دفتر وکالت عباس شفیعی وکیل پایه یک حقوقی مشهد از طریق شماره های موجود در سایت ( ۰۹۱۵۲۰۳۲۰۰۲ ) تماس گرفته و درخواست تعیین وقت مشاوره نیز نمایید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

2 دیدگاه دربارهٔ «قرار عدم استماع دعوی چیست»

  1. دکتر عباس شفیعی (دانش پژوه دکترای تخصصی حقوق و وکیل پایه یک دادگستری در مشهد)

   سپاس از محبت شما همراه گرامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915