عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - مطالبه خسارت از کار افتادگی در تصادف

مطالبه خسارت از کار افتادگی در تصادف

با توجه به حجم تصادفاتی که روزانه به دلیل کیفیت پایین خودروها و جاده ها و البته رانندگی پر خطر رخ می دهد، افراد زیادی درگیر تصادفات و مشکلات ایجاد شده بعد از آن می شوند. به همین دلیل عباس شفیعی بهترین وکیل پایه یک مشهد سعی دارد در این مطلب تحت عنوان مطالبه خسارت از کار افتادگی در تصادف به موضوعات مرتبط بپردازد تا اگر در چنین شرایطی قرار گرفتیم، بدانیم چطور عمل کنیم.

خسارت از کار افتادگی چیست؟

اصل ۲۹ قانون اساسی، دولت را موظف کرده تا حق از کار افتادگی را برای افراد مستحق فراهم کند. حال هنگامی که فرد توانایی خود را برای انجام فعالیت های کاری از دست بدهد و درامدزایی نداشته باشد، خسارت از کار افتادیگی به وی تعلق می گیرد. پس در چنین وضعیتی بیمه‌گر موظف است که به عنوان مستمری از حقوق فرد آسیب دیده به وی پرداخت کند. بنابراین با توجه به این توضیح بهتر است بدانید که هم در بیمه عمر و هم در بیمه تامین اجتماعی، خسارت از کار افتادگی تعریف شده است. البته میزان خسارت دریافتی توسط فرد آسیب دیده در بیمه شغل های آزاد با بیمه اجباری و اختیاری بیمه تامین اجتماعی به طور کامل متفاوت خواهد بود.

عباس شفیعی بهترین وکیل تصادفات مشهد

انواع از کار افتادگی

از کار افتادگی می تواند در نوع های مختلفی رخ دهد. به عنوان مثال:

از کار افتادگی کلی: در این نوع از کار افتادگی فرد آسیب دیده که بیمه بوده، ۶۶ درصد یا بیشتر قدرت کار خود را از دست داده و توانایی انجام کاری را به عنوان درآمدزایی ندارد که بالاترین درجه از کار افتادگی بوده و می توان گفت که افراد کمی در این وضعیت قرار می گیرند. پس با توجه به شرایطی که این افراد دارند، برایشان از کار افتادگی و بازنشستگی معنایی نداشته و معمولا دریافت مستمری بازنشستگی را برای خود انتخاب می کنند.

نکته: مطابق ماده ۷۲ قانون تامین اجتماعی اگر فرد آسیب دیده که در این دسته قرار گرفته، دارای همسر و فرزندانی باشد، مستمری دریافتی آنها مقداری افزایش خواهد داشت.

از کار افتادگی جزئی: در این مورد می توان گفت که فرد آسیب دیده قدرت کار خود را بین ۳۳ تا ۶۶ درصد از دست داده و شامل دریافت از کار افتادگی خواهد بود. البته به دلیل آنکه میزان دقیق کاهش درآمد در قانون به صورت صریح و شفافی بیان نشده، تصمیم در مورد از کار افتادگی جزئی بر عهده کمیسیون‌های پزشکی خواهد بود.

نکته: به طور کلی حادثه ناشی از کار و ناشی از غیر کار است. اگر حادثه پیش آمده در اثر کار بوده و فرد را از کار افتاده کرده باشد، حتی اگر یک روز حق بیمه پرداخت کرده، دیگر مدت پرداخت حق بیمه ملاک عمل نبوده و تحت حمایت کامل تامین اجتماعی قرار می گیرد. اما چنانچه حادثه غیر از کار رخ داده باشد، مانند حوادث ناشی از تصادفات که فرد را از کار افتاده کرده، وضع فرد آسیب دیده در کمیسیون پزشکی مطرح شده و بر اساس درصد از کار افتادگی و سابقه بیمه و حق بیمه، تامین اجتماعی برای او مستمری تعیین می کند.

عباس شفیعی بهترین وکیل خسارت تصادف مشهد

وکیل مطالبه خسارت از کار افتادگی

بهترین وکیل مطالبه خسارت از کار افتادگی در تصادف می گوید: با توجه به پیچیدگی برخی مسائل حقوقی مانند مطالبه خسارت از کار افتادگی، در صورت عدم رجوع به مشاور و کارشناس حقوقی ممکن است فرد نتواند در دادگاه به حقوق خود نائل شود. پس توصیه می کنیم قبل از اقدام به هر عملی با یک وکیل و کارشناس متخصص و با تجربه مشورت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. همچنین ناگفته نماند که برای گرفتن نتیجه مطلوب در کمترین زمان ممکن، بهترین کار سپردن روند پیگیری پرونده به یک وکیل خوب خسارت در مشهد می باشد.

مدارک مورد نیاز برای خسارت از کار افتادگی

  • نظریه کمیسیون پزشکی بدوی یا تجدید نظر
  • تصویر شناسنامه بیمه ­شده و افراد تحت ­تکفل
  • تصویر کارت ملی بیمه ­شده و افراد تحت ­تکفل
  • تصویر سند ازدواج (عقد دائم)

عباس شفیعی بهترین وکیل دیه مشهد

نمونه دادخواست مطالبه خسارت از کار افتادگی

خواهان: …..

خوانده: …..

تعیین خواسته و بهای آن: …….

دلایل و منضمات دادخواست: ……

به استحضار می رساند آقای ….. به عنوان خواننده در اثر بی احتیاطی در رانندگی و صحبت کردن حین رانندگی با موبایل خود و بالا بودن سرعت وسیله نقلیه خود با اینجانب تصادف کرده که استخوانهای دست چپ و راست جمجمه اینجانب در اثر تصادف شکستهه شده که …. درصد نقص عضو پیدا کرده ام. دادگاه کیفری برای اینجانب مبلغ ….. به عنوان دیه تعیین کرده که به بنده پرداخت شد با توجه به اینکه اشتغال اینجانب …. بوده و با سابقه کار ….. سال حداقل مبلغ ….. دریافت می‌کردم و این ماه است که قادر به کار کردن می باشد و مبلغ ….. ریال بابت هزینه‌های درمان و معالجه خرج کرده‌ام لذا با استناد به قانون مسئولیت مدنی و قاعده لاضرر و سایر قواعد فقهی و مواد قانونی رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام خوانده به پرداخت مبلغ ….. ریال خسارت ناشی از تصادف و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کارکردن را استدعا دارم.

نام و نام خانوادگی/ امضا

عباس شفیعی - وکیل پایه یک دادگستری مشهد

عباس شفیعی وکیل حقوقی پایه یک مشهد

نتیجه گیری

در این مطلب سعی بر آن داشتیم تا مسائل مرتبط با از کار افتادگی مخصوصا در تصادفات را برای شما شرح دهیم تا بدانید در صورت بروز مشکل چه اقداماتی را انجام دهید. زیرا افرادی که تحت پوشش یکی از بیمه‌های عمر یا تامین اجتماعی هستند، در صورت بروز مشکل می توانند خسارت و مستمری از بیمه گر دریافت کنند تا بتوانند امورات زندگی خود و خانواده‌اش را بگذرانند. حال اگر در شرایطی قرار دارید که پیگیری این اقدامات قانونی برایتان مقدور نبوده و یا از راه های قانونی اطلاعی ندارید، توصیه می کنیم از مشاوره و کمک یک وکیل خبره در امر خسارت و دیه تصادف قافل نشوید. پس در اولین فرصت ممکن با شماره های موجود در سایت با دفتر وکالیت بهترین وکیل حقوقی مشهد تماس گرفته و تقاضای تعیین وقت مشاوره نمایید.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

4 دیدگاه دربارهٔ «مطالبه خسارت از کار افتادگی در تصادف»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915