عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - وکیل حجر در مشهد

وکیل حجر در مشهد

وقتی فردی برای انجام عملی صلاحیت قانونی لازم را داشته باشد، می­گوییم آن فرد اهلیت دارد. یعنی دارای صلاحیت و شایستگی برای انجام عملی را دارد. اما در برخی مواقع پیش می آید که فرد فاقد اهلیت بوده و صلاحیت انجام کاری را ندارد که به آن محجور گفته می شود. بنابراین به کسی محجور گویند که دارای حجر است. حجر به معنی منع و بازداشتن نیز می باشد. حال برای اینکه با حجر و نکات پیرامون آن بیشتر آشنا شوید در ادامه با عباس شفیعی بهترین وکیل حجر در مشهد همراه شوید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید.

حجر چیست؟

حجر، منع فرد به حکم قانون است از اینکه بتواند امور خود را بطور مستقل و بدون دخالت فرد دیگری اداره کند و شخصاً اعمال حقوقی انجام دهد.

محجور کیست؟

از لحاظ قانونی محجور شخصی است که اهلیت استیفا نداشته، به این معنی که توانایی انجام دادن امور خود را به تنهایی ندارد. زیرا انجام برخی امور نیازمند وجود شرایطی است که مطابق ماده ۱۲۰۷ قانون مدنی، صغار، اشخاص غیر رشید و مجانین به عنوان محجور نام برده شده اند.

وکیل صدور حکم حجر در مشهد ( عباس شفیعی )

انواع حجر

با توجه به توضیحات ذکر شده در بالا در مورد حجر و محجور و نوع ممنوعیت فرد در تصرفات خویش و میزان آن می‌توان حجر را به شرح ذیل دسته بندی نمود:

حجر عام

در این نوع حجر، فرد به طور کلی از اجرای حق و انجام دادن اعمال حقوقی ممنوع خواهد بود. به عنوان مثال می توان حجر مجنون که نمونه ای از حجر عام است را نام برد. زیرا فرد دیوانه به علت فقدان اراده در تمامی امور خود ممنوع التصرف بوده و هیچگونه عمل حقوقی را نمی تواند انجام دهد.

حجر خاص

در حجر خاص افراد برای انجام برخی امور خود ممنوعیت دارند. مانند حجر سفیه که نوعی حجر خاص بوده و ممنوعیت فرد محدود به امور مالی می شود. از این رو فردی که دارای حجر سفیه است می تواند در امور غیرمالی خود مانند طلاق تصمیم گیرنده باشد.

حجر حمایتی و حجر سوء ظنی

در این نوع حجر که مقابل یکدیگر هستند می توان گفت که به حمایت قانونگذار از فرد محجور در برابر آسیب های دیگران حجر حمایتی و بالعکس آن حمایت از دیگران در مقابل آسیب های احتمالی فرد محجور، حجر سوءظنی می گویند.

حجر قانونی و حجر قضایی

در حجر قانونی می توان گفت که مستقیما از سوی قانون بر افراد محجور اعمال شده، اما در حجر قضایی با دستور دادگاه بر فرد وارد می شود. می توان از حجر افراد ورشکسته به عنوان نمونه از حجر قضایی در قانون حجر نام برد.

حجر بر مبنای فقدان اراده و نقص اراده

حجر فرد مجنون مبتنی بر فقدان اراده و حجر صغیر ممیز یا سفیه بر مبنای نقص اراده می باشد.

حجر مالی و غیر مالی

محجورین سفیه فقط در امور مالی دارای ممنوعیت می باشند اما افراد محجور صغیر و مجنون در تمام امور ممنوعیت دخالت دارند.

حجر محدود به زمان و عدم محدود به زمان

در برخی مواقع حجر محدود به زمان خاصی است. به عنوان مثال حجر صغیر که پس از رسیدن به سن بلوغ و رشد، این حجر برطرف می‌شود. اما گاهی غایت معنی ندارد. مانند حجر مجنون که معلوم نیست که برطرف می‌شود یا نه و تا کی ادامه دارد.

عباس شفیعی - بهترین وکیل در مشهد - محیا حق توس - وکیل حجر در مشهد

وکیل ابطال صدور حکم حجر در مشهد ( عباس شفیعی )

وکیل حجر در مشهد

عباس شفیعی بهترین وکیل متخصص حجر در مشهد است که با تسلط کافی بر قوانین و اطلاعات حقوقی مربوط به پرونده های مربوط به این حوزه را از سر گذرانده و تجاربی را کسب کرده است که همین موضوع باعث شده از اتلاف هزینه و زمان افراد جلوگیری کند.

ایشان دارای صبر و حوصله فراوان بوده، زیرا وکیل صدور حکم حجر باید با صبر و حوصله کافی جریان پرونده را مورد مطالعه قرار دهد و تمامی جوانب آن را بررسی کند تا بتواند نتیجه ای مناسب را از جریان این پرونده بدست آورد.

نحوه صدور حکم حجر

 • تشکیل پرونده در دادسرای امور سرپرستی
 • ارائه دلایل و مدارک دال بر محجوری
 • ارسال پرونده به پزشکی قانونی از طریق دادستان برای اثبات حجر
 • تحقیق پزشکی قانونی از فرد محجور و ارائه نتیجه به دادستان
 • در صورت تایید دادستان مبنی بر حجر، پرونده به دادگاه صالح ارسال و رای نهایی صادر می شود.

نکته: شهادت شهود نیز می تواند اماره بر تایید حجر افراد باشد.

نکته: هرگاه فرد از حالت حجر خارج شده و به اصطلاح حقوقی، واجد شرایط رشد بود، می تواند با مراجعه به دادگاه محل صدور حکم حجر، درخواست حکم رفع حجر را ارائه نماید.

نمونه دادخواست صدور حکم حجر و تعیین قیم

ریاست محترم اداره سرپرستی …..

احتراما به استحضار می رساند پدر اینجانب به نام ….. حدود …. سال سن دارد. ایشان مدت طولانی است که دیگر قادر به اداره امور مالی خود نبوده و محجور می باشد. زیرا اخیرا ملکی که ارزش بالای ۵ میلیارد داشته را به ۲ میلیارد فروخته و باعث ضرر ایشان شده است. علهذا از آنجایی که پدرم عقل و معاش ندارد، تقاضای رسیدگی به موضوع و اثبات محجوریت و تاریخ حدوث حجر و تعیین قیم مطابق مقررات مورد استدعا می باشد.

بنده خودم نیز با توجه به اینکه با پدر و مادرم زندگی می کنم و تامین مخارج آن ها با بنده اس، صلاحیت اینکه به عنوان قیم تعیین شوم را دارم.

نام و نام خانوادگی/ امضا

عباس شفیعی - وکیل پایه یک دادگستری مشهد

بهترین وکیل حجر در مشهد ( عباس شفیعی )

نتیجه گیری

برخی افراد به دلیل ضعف در تصمیم‌گیری، تحت عنوان محجور مورد حمایت قانونگذار قرار دارند. پس هنگام هرگونه معاملاتی با این اشخاص بایستی رعایت مسائلی را نمود تا پشیمانی به بار نیاورد. حال اگر در این زمینه نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید با بهترین وکیل حجر در مشهد ( عباس شفیعی ) تماس گرفته و درخواست راهنمایی نمایید. ایشان با مهارت و تخصصی که در این زمینه دارند، شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی می کنند.

مرکز حقوقی محیا حق توس این افتخار را دارد که در کلیه دعاوی، امور شما را به‌ عهده گیرد.

4 دیدگاه دربارهٔ «وکیل حجر در مشهد»

  1. دکتر عباس شفیعی (دانش پژوه دکترای تخصصی حقوق و وکیل پایه یک دادگستری در مشهد)

   باعث خورسندی است که از وکیل مشهد استفاده می کنید.

 1. مرجان قربانی از یزد

  از مشاوره شما خیلی راضی بودم ودر زمینه حجر بسیار مجرب وکار بلد هستین از راهنماییتون کمال تشکر رو دارم

  1. دکتر عباس شفیعی (دانش پژوه دکترای تخصصی حقوق و وکیل پایه یک دادگستری در مشهد)

   باعث خورسندی است که از وکیل مشهد استفاده می کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
نیاز به مشاوره دارید
سلام! برای صحبت در واتساپ لطفا برروی نام وکیل کلیک نمائید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا مشاوره تلفنی : 2002 203 0915